1970: „Bridge Over Troubled Water” na 1. miejscu w USA

1970: „Bridge Over Troubled Water” na 1. miejscu w USA Julie Dermansky/Polaris Images/East News

7 marca 1970 roku na szczyt listy najpopularniejszych albumów w Stanach Zjednoczonych trafiła płyta „Bridge Over Troubled Water” duetu Simon & Garfunkel. Na 1. miejscu zestawienia spędziła 10 tygodni.

„Bridge over Troubled Water” to piąty i ostatni studyjny album grupy Simon & Garfunkel. Krążek ukazał się w styczniu 1970 roku. W pracy nad płytą artystom pomógł producent Roy Halee. Wydawnictwo pod względem muzycznym przypominało „Bookends”. Była to mieszanka rocka, R&B, muzyki gospel, jazzu i popu. 

Paul Simon i Art Garfunkel nagrali 14 utworów, ale ostatecznie 3 z nich zostały odrzucone. Początkowo chcieli, żeby na krążek trafiło 12 kompozycji. Tak się jednak nie stało. Pierwszym utworem promującym album był „The Boxer”. Jest to folk rockowa ballada napisana przez Simona. W pewnym sensie jest autobiograficzna i opowiada o ubóstwie i samotności. Piosenka trafiła na 7. miejsce amerykańskiej listy przebojów.

Kolejnym singlem został tytułowy „Bridge over Troubled Water”. W utworze słychać wpływ muzyki gospel. Jest to największy przebój w karierze duetu, za który grupa otrzymała 5 nagród Grammy. Kompozycja podbiła listy przebojów w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji i Nowej Zelandii. 

Utwór „Cecilia” opowiada o niewiernym kochanku. Tytuł piosenki odnosi się do świętej Cecylii, która jest patronką muzyki. Singiel trafił na 4. miejsce amerykańskiej listy przebojów.

„Bridge over Troubled Water” to jedna z najlepiej sprzedających się płyt w karierze zespołu. Simon & Garfunkel otrzymali za nią dwie nagrody Grammy, a magazyn „Rolling Stone” sklasyfikował krążek na 51. miejscu rankingu „500 Największych Albumów Wszech Czasów”.

Bruce Eder z portalu AllMusic bardzo pozytywnie ocenił to wydawnictwo. 

"

„Bridge over Troubled Water” to jeden z najchętniej kupowanych albumów w tamtej dekadzie, a obecnie wcale nie radzi sobie gorzej. Nie tylko utwór tytułowy, w którym słychać inspirację muzyką gospel, ale też pozostałe piosenki świadczą o tym, że grupa odeszła od melodii, do których przyzwyczaiła swoich fanów. "

Lista utworów na płycie Bridge over Troubled Water

 1. „Bridge over Troubled Water"
 2. „El Condor Pasa (If I Could)”
 3. „Cecilia”
 4. „Keep the Customer Satisfied”
 5. „So Long, Frank Lloyd Wright”
 6. „The Boxer”
 7. „Baby Driver”
 8. „The Only Living Boy in New York”
 9. „Why Don't You Write Me”
 10. „Bye Bye Love”
 11. „Song for the Asking”

Które piosenki z tego albumu lubicie najbardziej?

Więcej: