1970: Album „McCartney” na 1. miejscu w USA

1970: Album „McCartney” na 1. miejscu w USA ons.pl

23 maja 1970 roku na szczyt listy najpopularniejszych płyt w Stanach Zjednoczonych trafił debiutancki krążek Paula McCartneya. Na 1. miejscu zestawienia spędził trzy tygodnie.

Debiutancki solowy album Paula McCartneya pt. „McCartney” ukazał się 17 kwietnia 1970 roku w Wielkiej Brytanii i trzy dni później w Stanach Zjednoczonych. Muzyk pracował nad nim od grudnia 1969 roku do lutego 1970 roku m.in. w swoim domowym studiu nagraniowym oraz w Abbey Road Studios w Londynie. Artysta postanowił zająć się solową karierą po tym, jak tę samą decyzję ogłosił inny Beatles - John Lennon. McCartney poczuł się wtedy zagrożony, bał się, że straci jedyną pracę, jaką kochał. Miał złamane serce. Przez jakiś czasu ukrywał się na rodzinnej farmie, co zrodziło słynną plotkę, że Paul nie żyje. Na szczęście wkrótce potem muzyk poczuł się lepiej i zdecydował się nagrać płytę.

Na krążek trafiło 13 piosenek - wszystkie skomponował sam McCartney. Pierwszym singlem otwierającym wydawnictwo jest „The Lovely Linda”. Artysta napisał ten utwór dla swojej żony Lindy Eastman. Trwa on zaledwie 42 sekundy i jest to najkrótsza kompozycja z tej płyty. Paul zapowiedział wtedy, że jest to jedynie zwiastun pełnej wersji, która powstanie wkrótce. Tak się jednak nie stało.

Kolejnym przebojem z tego albumu jest „That Would Be Something”. W utworze McCartney gra na wszystkich instrumentach, w tym gitarze akustycznej i cymbałkach. Piosenka bardzo spodobała się George’owi Harrisonowi.

„Maybe I'm Amazed” to kolejny utwór, który były Beatles zadedykował żonie Lindzie. Chciał jej w tej sposób podziękować za to, że pomogła mu pokonać załamanie nerwowe. Kilka lat później McCartney nagrał nową wersję piosenki wraz z zespołem The Wings. Singiel trafił do pierwszej dziesiątki najpopularniejszych utworów w Stanach Zjednoczonych i na 28. miejsce listy przebojów w Wielkiej Brytanii.

Okładka jest pomysłem Paula McCartneya. Wykonali ją artyści Gordon House i Roger Huggett. Na zdjęciu widzimy miskę z sokiem oraz wiśnie leżące obok na stole.

(fot. materiały promocyjne)

Album cieszył się dużą popularnością zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Wielkiej Brytanii. Był to jeden z najchętniej kupowanych krążków w tych krajach. W 2011 roku ukazała się reedycja tej płyty.

Lista utworów na albumie McCartney

 1. „The Lovely Linda”
 2. „That Would Be Something”
 3. „Valentine Day”
 4. „Every Night”
 5. „Hot as Sun/Glasses”
 6. „Junk”
 7. „Man We Was Lonely”
 8. „Oo You”
 9. „Momma Miss America”
 10. „Teddy Boy”
 11. „ Singalong Junk”
 12. „Maybe I'm Amazed”
 13. „Kreen-Akrore”

Który utwór z tej płyty lubicie najbardziej?

Więcej: