1969: W Stanach Zjednoczonych ukazał się singiel „Get Back”

1969: W Stanach Zjednoczonych ukazał się singiel „Get Back” ons.pl

5 maja 1969 roku zespół The Beatles wydał singiel „Get Back”. Utwór trafił na płytę „Let It Be”.

Piosenkę skomponował Paul McCartney. Utwór w sposób satyryczny i krytyczny odnosi się do postawy wobec imigrantów w Wielkiej Brytanii. Paul postanowił sparodiować negatywne podejście polityków i mediów w tej sprawie. Nie wszyscy zrozumieli jednak specyfikę singla, dlatego McCartneya oskarżono o rasizm.

"

Kiedy tworzyliśmy „Let It Be”, napisałem kilka wersów piosenki „Get Back”, które nie były rasistowskie - one były skierowane przeciwko rasizmowi. W gazetach pojawiło się wiele historii o Pakistańczykach, którzy przejmowali nasze mieszkania i żyli w 16 osób w jednym pokoju. Dlatego w „Get Back” pojawia się stwierdzenie o zbyt wielu Pakistańczykach przebywających w mieszkaniu komunalnym. Dla mnie był to wyraz sprzeciwu wobec przeludnienia domów dla imigrantów. Jeżeli istniała jakaś nierasistowska grupa, byli to właśnie Beatlesi. Wszyscy nasi ulubieńcy byli zawsze czarnoskórzy. Chcieliśmy, żeby ludzie na całym świecie otworzyli oczy - przyznał McCartney w wywiadzie dla magazynu „Rolling Stone”. "

Z kolei Lennon stwierdził, że refren w pewien sposób odnosi się do Yoko Ono.

"

Myślę, że było tam ukryte przesłanie do Yoko: „Get back to where you once belonged” („Wracaj tam, gdzie kiedyś należałeś”). Za każdym razem, kiedy w studiu śpiewał to zdanie, patrzył na Yoko. Może powie, że jestem paranoikiem. Stwierdzi: „Jestem normalnym, rodzinnym facetem, a tamci dwaj są szaleńcami”. "

McCartney na potrzeby utworu wymyślił fikcyjne postacie Jo Jo i Lorettę Martin. Według niego są one niejednoznaczne i nie odnoszą się do nikogo w rzeczywistości. 

Singiel „Get Back” ukazał się 11 kwietnia 1969 roku w Wielkiej Brytanii i na początku maja w Stanach Zjednoczonych. 

"

Siedzieliśmy w studiu i tak po prostu wymyśliliśmy tekst. Kiedy skończyliśmy, nagraliśmy ten utwór w Apple Studios - napisał w zapowiedzi McCartney. "

Posłuchajcie tej kompozycji.

Piosenka „Get Back” trafiła na 1. miejsce brytyjskiej oraz amerykańskiej listy przebojów. Singiel był zapowiadany jako „The Beatles with Billy Preston” i to jedyny utwór, w którym prawa autorskie przypisano osobie spoza zespołu. 

Lubicie ten przebój?

Więcej: