1969: Ukazał się debiutancki album zespołu Chicago

1969: Ukazał się debiutancki album zespołu Chicago Wikimedia Commons

28 kwietnia 1969 roku grupa Chicago wydała swoją pierwszą płytę pt. „Chicago Transit Authority”. Jakie przeboje znalazły się na krążku?

Album ten, znany także jako „Chicago I”, wydany został przez grupę Chicago Transit Authority. Tak właśnie początkowo nazywał się zespół Roberta Lamma i Petera Cetery. Kapela grała głównie muzykę jazzową połączoną z rockiem. W 1968 roku podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią Columbia Records. Krążek został nagrany w  styczniu 1969 roku w Columbia Recording Studios w Nowym Jorku. Muzycy mieli tak wiele materiału, że zdecydowali się na wydanie podwójnej płyty. Wytwórnia zgodziła się na taki ruch tylko pod warunkiem, że zespół poniesie część kosztów.

Początkowo klawiszowiec Robert Lamm, gitarzysta Terry Kath i basista Peter Cetera razem śpiewali wszystkie utwory. Byli oni również głównymi kompozytorami. Na płycie „Chicago Transit Authority” znalazło się w sumie 12 piosenek. Pierwszym singlem promującym był „Questions 67 and 68”. Skomponował go Lamm. Tekst nawiązuje do jego związku, w którym był w latach 1967-68. Kompozycja nie odniosła większego sukcesu.

„Beginnings” to drugi singiel z tej płyty. Napisał go również Robert Lamm i to on wystąpił w roli głównego wokalisty. Piosenka w 1969 roku nie zdołała wejść na listy przebojów, ale udało się to dwa lata później. Trafiła wtedy na 7. miejsce w Stanach Zjednoczonych.

Ostatnim singlem promującym album został „Does Anybody Really Know What Time It Is?”. To kolejny utwór, którego autorem był Robert Lamm. Piosenka znalazła się na 7. miejscu listy przebojów w Stanach Zjednoczonych i 2. pozycji w Kanadzie. 

Album „The Chicago Transit Authority” okazał się dużym sukcesem. Trafił na 9. miejsce listy najchętniej kupowanych krążków w Wielkiej Brytanii i 17. w Stanach Zjednoczonych. Według Lindsay Planer z portalu AllMusic:

"

Tylko kilka debiutanckich albumów może pochwalić się tak solidnym rezultatem jak „The Chicago Transit Authority”. Jeszcze mniej debiutujących zespołów miało wystarczająco dużo materiału, żeby zamieścić go na podwójnym albumie. Mimo że piosenki były udane, to grupa daleka była od tego, żeby nazwać ją przysłowiową „sensacją”. "

(fot. materiały promocyjne)

Lista utworów na płycie The Chicago Transit Authority

 1. „Introduction”
 2. „Does Anybody Really Know What Time It Is?”
 3. „Beginnings”
 4. „Questions 67 and 68”
 5. „Listen”
 6. „Poem 58”
 7. „Free Form Guitar”
 8. „South California Purples”
 9. „I'm a Man”
 10. „Prologue, August 29, 1968”
 11. „Someday (August 29, 1968)”
 12. „Liberation”

Który przebój z tej płyty lubicie najbardziej?

Więcej: