1969: The Rolling Stones wydał singiel „Honky Tonk Women”

1969: The Rolling Stones wydał singiel „Honky Tonk Women” ons.pl

11 lipca 1969 roku w Stanach Zjednoczonych ukazał się singiel „Honky Tonk Women” zespołu The Rolling Stones. W Wielkiej Brytanii piosenka była dostępna tydzień wcześniej.

Utwór „Honky Tonk Women” napisali Mick Jagger i Keith Richards w czasie wakacji w Brazylii, na których przebywali w grudniu 1968 roku. Inspiracją do stworzenia tej kompozycji byli mieszkańcy wiejskich obszarów, położonych w oddalonych częściach kraju. 

"

„Honky Tonk Women” zaczęło się w Brazylii. Byłem tam ja, Mick, Marianne Faithfull i Anita Pallenberg, która była ze mną w ciąży. To nie powstrzymało nas przed wyjazdem i pobytem na ranczu. Było tam pełno kowbojów, koni oraz uprzęży. Mick i ja siedzieliśmy razem na ganku i zacząłem grać na gitarze. Zacząłem się wygłupiać i przypomniał mi się pomysł Hanka Williamsa. Wydawało nam się, że jesteśmy prawdziwymi kowbojami. Honky tonk women. Siedzieliśmy po środku pustkowia z tymi wszystkimi końmi. To było wspaniałe. Dziewczynom się tam podobało - podkreślił muzyk. "

Według niego taki był początek piosenki „Honky Tonk Women”. Kilka miesięcy później Stonesi przypomnieli sobie o tym nagraniu. 

"

Wtedy piosenka przeszła jakąś niesamowitą metamorfozę. Stała się bluesowa. Nie umiem znaleźć jakiegoś konkretnego powodu, dlaczego tak się stało. Ale tak naprawdę nie ma zbyt wielu różnic pomiędzy białą i czarną muzyką country. To tylko niuanse - dodał. "

Określenie „honky tonk woman” odnosi się do tancerek w barach z muzyką country. Kobiety te bardzo często pracują jako prostytutki. Tekst piosenki był bardzo sugestywny, ale jednocześnie na tyle subtelny, że stacje radiowe mimo wszystko mogły grać ten singiel. 

Grupa rozpoczęła nagrywanie tej piosenki w marcu 1969 roku w studiu w Londynie. Po raz ostatni w pracach Stonesów uczestniczył wtedy Brian Jones. Singiel „Honky Tonk Women” ukazał się dzień po jego śmierci.

Piosenka trafiła na szczyt listy przebojów w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii. W rankingu magazynu „Rolling Stone” na „500 Największych Przebojów Wszech Czasów” utwór znalazł się na 116. pozycji.

Więcej: