1969: The Beatles nagrywa utwór „Oh, Darling”

1969: The Beatles nagrywa utwór „Oh, Darling” ons.pl

18 lipca 1969 roku zespół The Beatles pracował nad piosenką „Oh! Darling”. Znalazła się ona na płycie „Abbey Road”.

Utwór „Oh! Darling” skomponował Paul McCartney. Początkowo miał on trafić na album „Get Back”, ale ostatecznie Beatlesi zdecydowali inaczej. McCartney mieszkał niedaleko studia nagraniowego i lubił przyjeżdżać przed kolegami z zespołu, żeby nagrać swoje partie wokalne. Tak było również w przypadku tej piosenki.

"

Paul przychodził przez kilka dni, żeby nagrać wokale do „Oh! Darling”. Wchodził, śpiewał i mówił: „Nie, to nie to. Spróbuję znowu jutro”. Próbował tylko raz dziennie. Przypuszczam, że chciał uchwycić pewną surowość, którą słychać tylko na początku, zanim głos się zmieni. Pamiętam, jak powiedział: „Pięć lat temu mogłem zrobić to w mgnieniu oka” - wspominał inżynier Alan Parsons. "

W 1969 roku McCartney twierdził, że jego głos jest zbyt czysty i nie będzie dobry w tym utworze. Mówił, że chciał, żeby piosenka brzmiała, jakby przez tydzień śpiewał ją na żywo.

"

Z nagrywania „Oh! Darling” głównie pamiętam pracę nad brzmieniem mojego głosu. Skończyło się na tym, że chodziłem do studia każdego ranka. Próbowałem zarejestrować wokale na różne sposoby i w końcu udało mi się uzyskać efekt, o jaki mi chodziło - powiedział Paul. "

John Lennon mówił otwarcie, że podoba mu się ta kompozycja, chociaż w swojej ocenie był dość powściągliwy.

"

„Oh! Darling” to dobra piosenka Paula, ale nie zaśpiewał jej dobrze. Zawsze myślałem, że mógłbym zrobić to lepiej. To było bardziej w moim stylu. On napisał ten utwór, więc chciał go zaśpiewać. Ale powinien pozwolić zrobić to mnie - stwierdził Lennon. "

Pierwszy raz Beatlesi próbowali nagrać ten singiel 27 stycznia 1969 roku. Jednak nic z tego nie wyszło. Po raz kolejny rozpoczęli pracę nad tym utworem w kwietniu, a następnie w lipcu. Całość była gotowa 11 sierpnia.

Lubicie tę piosenkę?

Więcej: