1969: The Beatles nagrywa piosenkę „I Want You (She's So Heavy)”

1969: The Beatles nagrywa piosenkę „I Want You (She's So Heavy)” ons.pl

22 lutego 1969 roku Beatlesi rozpoczęli pracę nad utworem „I Want You (She's So Heavy)”. Piosenka trafiła na album „Abbey Road”.

„I Want You (She's So Heavy)” skomponował John Lennon, ale prawa autorskie przypisano duetowi Lennon-McCartney. Zespół The Beatles pracował nad nagraniem kilka miesięcy: od lutego do sierpnia 1969 roku. Była to jedna z pierwszych piosenek, którą zajęła się grupa, a jednocześnie ostatnia z płyty „Abbey Road”, która została ukończona.

Utwór trwa prawie 8 minut, ale jego tekst składa się z jedynie 14 różnych wyrazów. Są to jedne z najprostszych słów piosenki od czasu „Love Me Do”. 

"

Recenzent napisał o „She's So Heavy”: „Wydaje się jakby stracił talent do pisania tekstów, to takie proste i nudne”. Ta piosenka opowiada o Yoko. Ona powtarzała: Kiedy toniesz, nie mówisz: byłoby mi bardzo miło, gdyby ktoś przyszedł i mnie uratował. Po prostu krzyczysz. Dlatego w „She's So Heavy” śpiewam: „Chcę ciebie, bardzo cię chcę, ona jest taka ciężka, chcę ciebie”. Po prostu - mówił Lennon.

"

Obsesyjność tego tekstu znajduje swoje odzwierciedlenie w powtarzalności muzyki. Zwieńczeniem utworu jest 3-minutowy finał, w którym John Lennon i George Harrison grają na gitarach. Artyści nagrali go 18 kwietnia 1969 roku. Dwa dni później zarejestrowano partię na organach Hammonda. 

Roboczy tytuł piosenki to „I Want You”. Jednak w sierpniu zespół zdecydował, że ostatecznie powinien on brzmieć „I Want You (She's So Heavy)”. Wtedy też Lennon, McCartney i Harrison nagrali wokale. Utwór był gotowy 20 sierpnia 1969 roku. Posłuchajcie, jak brzmi.

Wielu artystów nagrało cover „I Want You (She's So Heavy)”. Wśród nich byli m.in.: John Legend, zespół Bee Gees czy grupa Soundgarden.

Lubicie ten utwór?

Więcej: