1969: „Sugar, Sugar” największym przebojem w Wielkiej Brytanii

1969: „Sugar, Sugar” największym przebojem w Wielkiej Brytanii Screen z youtube.com/windsorbear

Pod koniec 1969 roku piosenka „Sugar, Sugar” podbiła brytyjską listą przebojów. Na szczycie zestawienia utrzymała się 8 tygodni, co było prawdziwym rekordem w tamtych czasach.

Utwór „Sugar, Sugar” napisali Jeff Barry i Andy Kim. Piosenka ukazała się w maju 1969 roku i zalicza się ją do gatunku bubblegum pop. Wykonuje ją zespół The Archies. Była to fikcyjna grupa założona przez nastolatków występujących w programie telewizyjnym The Archie Show.

Singiel trafił na płytę „Everything's Archie”, na której wokalnie udzielili się Ron Dante, Toni Wine i Andy Kim.

"

To była bardzo prosta sesja nagraniowa. Donnie Kirshner chciał stworzyć The Archies, a Jeff Barry miał zostać producentem tej fikcyjnej grupy. Poszliśmy do studia. Jeff i Andy napisali „Sugar, Sugar”. Nagraliśmy ten utwór, było bardzo zabawnie - wspomina Wine.

"

Zespół nie spodziewał się, że piosenka stanie się aż tak popularna.

"

Wiedzieliśmy, że dzieje się coś wielkiego, ale nie wiedzieliśmy, że aż tak. Mój znajomy Ray Stevens, który jest muzykiem, producentem, tekściarzem i kompozytorem był akurat w mieście i poszliśmy coś zjeść. Potem zaprosiłam go do studia i pokazaliśmy mu „Sugar, Sugar”, a on stał i bił brawo - mówi Toni. "

Utwór został hitem 1969 roku, pokonując przeboje The Beatles, The Rolling Stones, The Jackson 5, Elvisa Presleya, Davida Bowiego i Steviego Wondera. Na szczycie amerykańskiej listy przebojów „Billboardu” piosenka utrzymała się 4 tygodnie, ale prawdziwy rekord pobiła w Wielkiej Brytanii. Tam na 1. miejscu była aż 8 tygodni. 

Wiele osób zastanawiało się nad znaczeniem tekstu „Sugar, Sugar”. Toni Wine rozwiewa wątpliwości.

"

„Give me some sugar” (daj mi trochę słodyczy) to bardzo stare sformułowanie. Może się odnosić do osób, które się całują. To jest słodycz. Psy też cię liżą, to jest właśnie dawanie słodyczy. „Sugar” to po prostu forma miłości.  "

Lubicie ten przebój? 

Więcej: