1969: Elvis Presley nagrywa piosenkę „In The Ghetto”

1969: Elvis Presley nagrywa piosenkę „In The Ghetto” ons.pl

20 stycznia 1969 roku Elvis Presley zaczął pracę nad utworem „In The Ghetto”. Piosenka trafiła na album „From Elvis in Memphis”.

Utwór „In The Ghetto” skomponował Mac Davis, a jego produkcją zajął się Chips Moman. Tematem piosenki jest ubóstwo. Tekst opowiada o dziecku, które nie może pokonać przeciwności losu i dlatego decyduje się na dokonanie zbrodni, co doprowadza do jego śmierci. To był pierwszy singiel Elvisa, który zawierał ważne społeczne przesłanie. Nie lubił tego robić, ale tym razem wiedział, że będzie to duży przebój.

W 2006 roku Mac Davis został przyjęty do Songwriters Hall of Fame (Salon Sławy Autorów Piosenek). W czasie uroczystości opowiedział, jak zrodził się pomysł na ten utwór.

"

To prosta historia o dorastającym chłopcu, którego ojciec pracował z moim. Mieszkał w części miasta, która była traktowana jak getto. Ja wychowywałem się w Lubbock w Teksasie i to było getto w dosłownym tego słowa znaczeniu, ale wtedy nie używaliśmy tego wyrażenia - wspominał Davis.

"

Początkowo piosenka miała nosić zupełnie inny tytuł.

"

Próbowałem wymyślić utwór pt. „Błędne koło”. Miał on opowiadać o tym, jak rodzi się dziecko, które nie ma ojca. Słowo „getto” stało się popularne pod koniec lat 60. i odnosiło się do biednych części miasta. Pewnego dnia mój przyjaciel Freddy Weller, który był gitarzystą zespołu Paul Revere & the Raiders, zagrał mi melodię na gitarze. Wróciłem do domu i napisałem do niej piosenkę. Zadzwoniłem do niego o 4:00 nad ranem i zaśpiewałem mu ją. Wiedział, że stworzyłem hit. "

Elvis Presley nagrał „In the Ghetto” w studiu American Sound Studio w Memphis. W czasie sesji zarejestrował też utwory: „Suspicious Minds”, „Kentucky Rain” i „Don't Cry Daddy”. Singiel znalazł się na 3. miejscu listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. W Wielkiej Brytanii dotarł do 2. pozycji zestawienia. 

W 2007 roku nową wersję tej piosenki nagrała córka wokalisty - Lisa Marie Presley. Artystka stworzyła z ojcem duet na wzór nagrania „Unforgettable” Natalie i Nat King Cole’ów. Dochód ze sprzedaży singla został przeznaczony na cele charytatywne. Posłuchajcie tego wykonania.

Lubicie „In The Ghetto”?

Więcej: