1969: Beatlesi nagrywają piosenkę „Old Brown Shoe”

1969: Beatlesi nagrywają piosenkę „Old Brown Shoe” ons.pl

18 kwietnia 1969 roku grupa The Beatles ukończyła pracę nad utworem „Old Brown Shoe”. Kompozycja trafiła na stronę B singla „The Ballad of John and Yoko”.

Piosenkę „Old Brown Shoe” skomponował George Harrison, a produkcją zajął się George Martin. 

"

Zacząłem od sekwencji akordów na fortepianie, na którym tak naprawdę nie gram, a potem zacząłem spisywać pomysły na słowa z różnych tematycznych kręgów. Chodzi o przeciwieństwa, o dwoistość rzeczy: tak-nie, góra-dół, lewo-prawo, dobrze-źle i tak dalej - powiedział muzyk.  "

Pracę nad utworem grupa rozpoczęła 27 stycznia 1969 roku w studiu Apple Studios. Powstały wtedy dwie wersje tej kompozycji. Zostały one nagrane w czasie sesji do albumu „Let It Be”. Początkowo piosenkę śpiewał George Harrison do akompaniamentu samego fortepianu. Przez kolejne dwa dni zespół próbował stworzyć inne wersje tego singla. 

25 lutego, w dniu swoich 26. urodzin, Harrison zarejestrował dwa fragmenty linii melodycznej. Nie podobały mu się dotychczasowe wersje „Old Brown Shoe” i próbował wymyślić coś nowego. Prace nad ostateczną wersją rozpoczęły się 16 kwietnia. Rankiem George nagrał demo, a wieczorem zespół próbował wykonać tę piosenkę w całości. Każdy z muzyków zagrał swoją partię: Ringo Starr na perkusji, Harrison na gitarze oraz zaśpiewał wokale, Paul McCartney na fortepianie, a John Lennon na gitarze rytmicznej. Dwa dni później zamieniono gitarę elektryczną na rzecz organów Hammond i wersja finalna była gotowa. Posłuchajcie jej.

W jednym z wywiadów w 1980 roku John Lennon przyznał, że to on wybrał „Old Brown Shoe” na stronę B singla „The Ballad of John and Yoko”. Krążek ukazał się 30 maja 1969 w Wielkiej Brytanii i 4 czerwca tego samego roku w Stanach Zjednoczonych. 

Lubicie ten utwór?

Więcej: