1968: W Stanach Zjednoczonych ukazał się „Biały album” Beatlesów

1968: W Stanach Zjednoczonych ukazał się „Biały album” Beatlesów ons.pl

25 października 1968 roku w Stanach Zjednoczonych został wydany „Biały album” zespołu The Beatles. 3 dni wcześniej ukazał się w Wielkiej Brytanii. Jakie utwory znalazły się na tej płycie?

Tak naprawdę płyta została podpisana jedynie „The Beatles”. Jej okładka autorstwa Richarda Hamiltona była w białym kolorze (stąd tradycyjna nazwa „Biały album”), co miało stanowić kontrast w stosunku do poprzedniego krążka „Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band”, który był kolorowy. Każdy album był numerowany.

"

Nie chciałem robić czegoś podobnego do „Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band”. Nie wiem, czy inni tego chcieli. Ja zamierzałem zapomnieć o tej płycie. Po prostu to, co tam było to zupełnie inny rozdział. Chciałem wrócić do podstawowej muzyki - powiedział Lennon.  "

Praca nad płytą

Utwory w większości zostały nagrane w marcu i kwietniu 1968 roku w czasie pobytu zespołu w Indiach. Następnie grupa pracowała nad piosenkami w studiu Abbey Road od maja do października. Podobno w czasie sesji dochodziło do licznych sprzeczek między Beatlesami. Wszystko zaczęło się, kiedy Johna Lennona zaczęła odwiedzać Yoko Ono. Producent George Martin i inżynier dźwięku Geoff Emerick rzucili pracę, a Ringo Starr postanowił odejść z zespołu w sierpniu. Był to początek rozpadu słynnej grupy.

Styl muzyczny

Był to 9. studyjny album Beatlesów wydany na dwóch płytach. Znalazło się na nim 30 utworów, które zostały nagrane w wielu muzycznych stylach. Usłyszymy wpływ rock and rolla, bluesa, folku, country, reggae, a nawet hard rocka. Wiele utworów skomponowano na gitarze akustycznej, a niektóre z nich zamieszczono na płycie właśnie w akustycznej wersji. Płyty nie promowały żadne single, ale największymi przebojami z tego krążka stały się piosenki „Ob-La-Di, Ob-La-Da” i „While My Guitar Gently Weeps”. 

Recenzje

Album otrzymał skrajnie różne recenzje. Thomas Erlewine z portalu AllMusic stwierdził:

"

Każda piosenka z „Białego albumu” jest oddzielnym bytem. Zespół porusza wiele tematów. To sprawia, że w zależności od spojrzenia, albo jest to frustrujące dla odbiorców, albo niesamowicie wciągające doświadczenie. Ta płyta jest interesująca w swoim bałaganie.  "

Biały album na aukcji

Ringo Starr postanowił wystawić na aukcji pierwszy egzemplarz „Białego albumu”. Dom aukcyjny Julien's Auctions z Beverly Hills szacuje, że krążek sprzeda się za 60 tysięcy dolarów. Licytacja odbędzie się w grudniu. Dochód zostanie przeznaczony na fundację Starra i jego żony Barbary. 

W 2008 roku płyta o numerze 0000005 została kupiona na aukcji za 30 tys. dolarów. 

Lista utworów na Białym albumie

Strona 1

1. „Back in the U.S.S.R.”

2. „Dear Prudence”

3. „Glass Onion”

4. „Ob-La-Di, Ob-La-Da”

5. „Wild Honey Pie”

6. „The Continuing Story of Bungalow Bill”

7. „While My Guitar Gently Weeps” 

8. „Happiness Is a Warm Gun”

Strona 2

1. „Martha My Dear”

2. „I'm So Tired”

3. „Blackbird”

4. „Piggies”

5. „Rocky Raccoon”

6. „Don't Pass Me By”

7. „Why Don't We Do It in the Road?”

8. „I Will”

9. „Julia”

Strona 3

1. „Birthday”

2. „Yer Blues”

3. „Mother Nature's Son”

4. „Everybody's Got Something to Hide Except Me and My Monkey”

5. „Sexy Sadie”

6. „Helter Skelter”

7. „Long, Long, Long”

Strona 4

1. „Revolution 1”

2. „Honey Pie”

3. „Savoy Truffle”

4. „Cry Baby Cry”

5. „Revolution 9”

6. „Good Night”

Które utwory z tej płyty lubicie najbardziej?

Więcej: