1968: Ukazała się wspólna płyta Johna Lennona i Yoko Ono

1968: Ukazała się wspólna płyta Johna Lennona i Yoko Ono ons.pl

11 listopada 1968 roku John Lennon i Yoko Ono wydali album „Unfinished Music No. 1: Two Virgins”. Płyta wzbudziła wiele kontrowersji. Dlaczego?

Znajomość Johna Lennona i Yoko Ono rozpoczęła się w listopadzie 1966 roku. Wtedy to muzyk odwiedził wystawę artystki w Londynie. Od tego czasu para utrzymywała ze sobą stały kontakt. Kiedy w 1968 roku żona Lennona - Cynthia - zdecydowała się wyjechać na wakacje do Grecji bez męża, John zaprosił do siebie Yoko Ono. Artystka bardzo interesowała się nagraniami Beatlesa, zwłaszcza tymi, które nie miały szansy ukazać się na wspólnej płycie czwórki z Liverpoolu. Ono tak spodobały się kompozycje, że nalegała, aby stworzyli swoje własne. Seria „Unfinished Music” miała być zapisem ich wspólnego życia. Według Lennona jest to:

"

Powiedzenie tego, co chcesz powiedzieć. Po prostu próbujemy wyrazić siebie tak samo, jak robi to dziecko, które mówi, jak się czuje. To, co my chcemy przekazać, to: pracuj nad swoją własną muzyką. To jest właśnie „Unfinished Music”. "

Na płycie znalazło się 12 utworów. Większość z nich zatytułowanych zostało „Two Virgins” z odpowiednim numerem. Wszystkie one zostały skomponowane przez Ono i Lennona. Natomiast utwór „Together” napisali George Buddy DeSylva, Lew Brown i Ray Henderson. W nagraniach Lennon postanowił poeksperymentować z brzmieniem i zagrał na kilku instrumentach: organach, perkusji i fortepianie. 

Lennon o płycie

Krótko po tym, jak ukazał się krążek, Lennon stwierdził, że ma nadzieję, że ta płyta może zmienić ludzi. W 1980 roku w wywiadzie dla magazynu „Playboy” powiedział: 

"

Kiedy poznałem Yoko, nie sądziłem, że się w niej zakocham. Myślałem, że to tylko współpraca artystyczna. Moja była żona wyjechała, a my z Yoko zamiast się kochać, nagrywaliśmy muzykę. Ona nagrywała śmieszne głosy, a ja robiłem różne efekty dźwiękowe. A kiedy wzeszło słońce, kochaliśmy się i tak powstała płyta „Two Virgins”. "

Okładka płyty

Duże kontrowersje wzbudziła okładka tego albumu. Na zdjęciu John Lennon i Yoko Ono pozują nago. Wiele sklepów nie chciało z tego powodu sprzedawać tej płyty. Postanowiono zakryć część fotografii papierowymi nakładkami tak, by nic nie było widać. W niektórych jurysdykcjach sprzedaż płyty była całkowicie zakazana. 

Album nie trafił na listę przebojów w Wielkiej Brytanii, a w Stanach Zjednoczonych dotarł do 124. pozycji. Pół roku później ukazała się kolejna płyta z tej serii zatytułowana „Unfinished Music No.2: Life with the Lions”. 

Lista piosenek na płycie Unfinished Music No. 1: Two Virgins

1. ”Two Virgins No. 1"

2. ”Together" 

3. ”Two Virgins No. 2"

4. ”Two Virgins No. 3"

5. ”Two Virgins No. 4"

6. ”Two Virgins No. 5"

7. ”Two Virgins No. 6"

8. ”Hushabye Hushabye"

9. ”Two Virgins No. 7"

10. ”Two Virgins No. 8"

11. ”Two Virgins No. 9"

12. ”Two Virgins No. 10”

Co myślicie o okładce tego albumu? 

Więcej: