1968: „The Graduate” najpopularniejszą płytą w Stanach Zjednoczonych

1968: „The Graduate” najpopularniejszą płytą w Stanach Zjednoczonych JEFF CHRISTENSEN/ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/EAST NEWS

6 kwietnia 1968 roku na 1. miejsce listy najpopularniejszych albumów w USA trafił krążek „The Graduate” duetu Simon and Garfunkel. Na szczycie zestawienia spędził 7 tygodni.

„The Graduate” to płyta ze ścieżką dźwiękową do filmu Mike’a Nicholsa o tym samym tytule. Znalazły się na nim piosenki zespołu Simon and Garfunkel, a także instrumentalne utwory autorstwa Dave’a Grusina. Krążek wyprodukował Teo Macero. Ukazał się on 21 stycznia 1968 roku. 

Na album trafił jeden z największych przebojów w karierze duetu - utwór „The Sound of Silence”. Piosenkę na przełomie lat 1963/1964 skomponował Paul Simon. Znalazła się ona na debiutanckim krążku „Wednesday Morning, 3 A.M.”. Kompozycja podbiła amerykańską listę przebojów w styczniu 1966 roku. Popularnością cieszyła się również m.in. w: Australii, Austrii, Irlandii, Japonii i Holandii. W filmie „The Graduate” singiel ten usłyszeć można aż trzy razy.

Inną znaną piosenką tego zespołu, która trafiła na ścieżkę dźwiękową, jest „Mrs. Robinson”. Utwór w oryginale znalazł się na czwartym albumie studyjnym Simona and Garfunkela - „Bookends”. Skomponował go Paul Simon. W 1969 roku grupa otrzymała za tę kompozycję nagrodę Grammy w kategorii „Nagranie Roku”. Piosenka podbiła amerykańską listę przebojów i dobrze radziła sobie w zestawieniach w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Hiszpanii. Covery tego utworu nagrali m.in. Frank Sinatra, The Lemonheads oraz Bon Jovi.

Na płycie „The Graduate” znalazło się w sumie 14 utworów. Są tam m.in. dwie wersje „The Sound of Silence”, a także dwie „Mrs. Robinson” - w tym jedna instrumentalna. Wśród kompozycji Dave’a Grusina wymienić należy m.in.: „The Singleman Party Foxtrot”, „Sunporch Cha-Cha-Cha” czy „April Come She Will”. 

(fot. materiały promocyjne)

Album ze ścieżką dźwiękową do filmu „The Graduate” znalazł się na 1. miejscu listy najpopularniejszych płyt w Stanach Zjednoczonych i Australii. W Wielkiej Brytanii trafił na 3. pozycję.

Film „The Graduate”, czyli „Absolwent”, powstał na podstawie powieści Charlesa Webba pod tym samym tytułem. Główną rolę zagrał w nim Dustin Hoffman. Opowiada on o Benjaminie Braddocku, który po ukończeniu szkoły próbuje znaleźć swoją życiową drogę. Wdaje się w romans z żoną wspólnika swoich rodziców, a potem zakochuje się w jej córce. Matka próbuje rozdzielić zakochanych.

Widzieliście ten film?

Więcej: