1968: The Beatles nagrywa utwór „Ob-La-Di, Ob-La-Da”

1968: The Beatles nagrywa utwór „Ob-La-Di, Ob-La-Da” ons.pl

8 lipca 1968 roku grupa pracowała nad piosenką „Ob-La-Di, Ob-La-Da”. Utwór trafił na tzw. „Biały Album”.

Piosenkę „Ob-La-Di, Ob-La-Da” napisał Paul McCartney, ale prawa autorskie przypisano duetowi Lennon-McCartney. Paul skomponował ten utwór w czasie pobytu w Indiach, a tytuł nawiązuje do słów jego znajomego, który pochodził z Nigerii.

"

Poszliśmy do pewnej wioski na pokaz filmu. Pewien facet miał mobilny ekran, rozstawił go i przyszli wszyscy mieszkańcy, żeby obejrzeć pokaz. Pamiętam, jak szedłem ścieżką przez dżunglę, żeby się tam dostać. Oczywiście miałem ze sobą moją gitarę i grałem sobie „Desmond has a barrow in the market place…” - wspominał McCartney. "

Muzyk przyjaźnił się z Jimmy’m Scotttem, którego spotkał w klubie Bag O' Nails club w Soho, w Londynie. Słowa „Ob-La-Di, Ob-La-Da” miały oznaczać „życie toczy się dalej”, ale tak naprawdę było to nigeryjskie powiedzenie, które bardzo lubiła rodzina Scotta.

"

Jimmy miał różne powiedzonka, a jednym z nich było „Ob-La-Di, Ob-La-Da, life goes on, bra”. Uwielbiałem to wyrażenie. Dla mnie on brzmiał jak filozof. To był wspaniały facet, więc mu powiedziałem: „Lubię te słowa, chcę je wykorzystać w piosence”. A potem wysłałem mu czek. Bo nawet jeśli to ja wymyśliłem cały utwór, to jednak użyłem jego sformułowania. Ta kompozycja wyrażała całego mnie. To fantazja o parze ludzi, którzy tak naprawdę nie istnieją - o Desmondzie i Molly. Podobają mi się te imiona - powiedział Paul. "

John Lennon, który w tamtym czasie poświęcał cały swój czas znajomości z Yoko Ono i narkotykowym eksperymentom, stwierdził, że nie lubił pracować nad tym singlem.

"

Chyba podrzuciłem mu kilka zdań do tekstu, ale generalnie to są jego słowa - wyjaśnił.  "

Beatlesi spędzili 42 godziny na nagrywaniu „Ob-La-Di, Ob-La-Da”. Pierwsze prace rozpoczęły się już 3 lipca 1968 roku. Zespołowi nie podobał się jednak efekt końcowy, dlatego 8 lipca postanowili zacząć wszystko od nowa. Ostatecznie utwór był gotowy 15 lipca, a efekt końcowy możemy usłyszeć na „Białym Albumie”.

Lubicie tę piosenkę?

Więcej: