1968: The Beatles nagrywa „Everybody's Got Something to Hide Except Me and My Monkey”

1968: The Beatles nagrywa „Everybody's Got Something to Hide Except Me and My Monkey” ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK

27 czerwca 1968 roku Beatlesi pracowali nad piosenką „Everybody's Got Something to Hide Except Me and My Monkey”. Trafiła ona na „Biały Album”.

Utwór „Everybody's Got Something to Hide Except Me and My Monkey” ma najdłuższy tytuł spośród wszystkich kompozycji w dorobku Beatlesów. Napisał go John Lennon, ale prawa autorskie przypisano duetowi Lennon-McCartney. Opowiada on o związku Johna z Yoko Ono.

"

Zawarłem całkiem miły tekst w tej piosence. To było o mnie i Yoko. Każdy wydawał się paranoikiem poza naszą dwójką. My żyliśmy w blasku miłości. Wszystko jest jasne i otwarte, kiedy jesteś zakochany. Atmosfera wokół nas była napięta. Ciągle ktoś pytał „Co ona tu robi na sesji? Dlaczego ona jest z nim?”. Działy się dziwne rzeczy tylko dlatego, że chcieliśmy ciągle być razem - powiedział Lennon. "

Mimo że muzyk wielokrotnie zaprzeczał, tytułowa małpa („monkey”) to odniesienie do heroiny. Artysta wraz ze swoją ukochaną zaczęli brać narkotyki w 1968 roku. Twierdzili, że robią to po to, żeby uciec od zainteresowania mediów.

"

Zaczął brać twardsze narkotyki niż te, do których byliśmy przyzwyczajeni. Dlatego też w jego piosenkach można było znaleźć odniesienie do heroiny. Wcześniej pisaliśmy tylko o marihuanie i LSD. Potem John zaczął pisać o małpach i używał innej dziwnej terminologii, której my nie znaliśmy. Nie wiedzieliśmy, jak możemy mu pomóc. Mieliśmy tylko nadzieję, że to nie pójdzie za daleko. Na szczęście po jakimś czasie z tym zerwał, ale kiedy pisał ten utwór, akurat wciąż brał narkotyki. To był dla niego ciężki okres, ale często przeciwności prowadzą do dobrej sztuki i tak było w tym przypadku - stwierdził Paul McCartney. "

Pierwszą wersję „Everybody's Got Something to Hide Except Me and My Monkey” Beatlesi nagrali już w maju 1968 roku w domowym studiu George’a Harrisona. Początkowo była to bluesowa kompozycja. Utwór, który znamy z „Białego Albumu”, został zarejestrowany 26 i 27 czerwca w Abbey Road w Londynie. Zmiksowana piosenka była gotowa 12 października.

Lubicie ten utwór?

Więcej: