1968: „(Sittin' On) The Dock Of The Bay” hitem w Stanach Zjednoczonych

1968: „(Sittin' On) The Dock Of The Bay” hitem w Stanach Zjednoczonych Wikimedia Commons/Volt Records

16 marca 1968 roku na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów trafiła piosenka „(Sittin' On) The Dock Of The Bay” Otisa Reddinga. Na szczycie zestawienia spędziła 4 tygodnie.

Singiel napisali Otis Redding oraz gitarzysta Steve Cropper. Redding zaczął tworzyć tekst tej kompozycji w sierpniu 1967 roku. Siedział wtedy w wynajętej łodzi w Sausalito w Kalifornii, dlatego w utworze słychać szum fal. Cropper pomógł mu dokończyć i nagrać tę piosenkę. Początkowo miała ona nosić tytuł „Dock of the Bay”

Kiedy artyści kończyli ten utwór, nie mieli słów do ostatniego wersu, dlatego Otis zaczął gwizdać do melodii. Planował wrócić do studia po koncercie w Madison i dokończyć śpiew. Niestety trzy dni później Redding zginął w katastrofie lotniczej (10 grudnia 1967 roku). W tej sytuacji Cropper zostawił partię, w której muzyk gwizdał. Według niego pasowała idealnie. 

Utwór „(Sittin' On) The Dock Of The Bay” ukazał się miesiąc po śmierci Otisa Reddinga. Było to pierwsze pośmiertne nagranie, które trafiło na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów. W Wielkiej Brytanii piosenka znalazła się na 3. pozycji zestawienia. Na całym świecie sprzedały się ponad 4 miliony egzemplarzy tego singla. Kompozycja otrzymała dwie nagrody Grammy w 1968 roku w kategoriach „Najlepsza Piosenka R&B” i „Najlepsze Wykonanie R&B”.

Inne wersje piosenki

Popularność utworu sprawiła, że wielu artystów nagrało cover „(Sittin' On) The Dock Of The Bay”. Wśród nich byli m.in.: Glen Campbell, Cher, Peggy Lee, Bob Dylan, Percy Sledge, Dee Clark. Jednak jedną z najpopularniejszych wersji jest ta w wykonaniu Michaela Boltona. Pochodzi ona z albumu „The Hunger” wydanego w 1987 roku. Utwór trafił na 11. miejsce amerykańskiej listy przebojów. Piosenka bardzo spodobała się żonie Otisa - Zelmie Redding.

"

Kiedy słuchałam tej wersji, łzy napłynęły mi do oczu. Tak bardzo przypomniało mi to mojego męża! Wiem, że gdyby usłyszał to wykonanie, czułby to samo - wyznała.  "

W 2013 roku „(Sittin' On) The Dock Of The Bay” zaśpiewał Justin Timberlake na specjalnym koncercie w Białym Domu, w którym wzięli udział Barack i Michelle Obama.

Lubicie tę piosenkę?

Więcej: