1968: Pink Floyd wydał album „A Saucerful Of Secrets”

1968: Pink Floyd wydał album „A Saucerful Of Secrets” LEFTERIS PITARAKIS/ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/EAST NEWS

Płyta „A Saucerful Of Secrets” ukazała się 29 czerwca 1968 roku. Był to drugi studyjny album zespołu Pink Floyd.

Praca nad płytą rozpoczęła się w sierpniu 1967 roku. Grupie coraz bardziej zaczęło wtedy przeszkadzać nieprzewidywalne zachowanie Syda Barretta. W czasie jednego z koncertów muzyk powoli zaczął rozstrajać swoją gitarę. Widownia była przyzwyczajona do eksperymentów Pink Floyd, więc myślała, że to celowy zabieg. Fani nie zdawali sobie sprawy z konsternacji, która zapanowała w szeregach kapeli. Innym razem w czasie występu nie otworzył ust ani na moment. Tego typu zachowanie powtórzyło się jeszcze kilkukrotnie. 

Początkowo członkowie grupy nie podejmowali stanowczych działań i nagrywali piosenki na album „A Saucerful Of Secrets” wspólnie z Barrettem. Zachowanie gitarzysty zaczęło jednak coraz bardziej wszystkim przeszkadzać, dlatego w okolicy Bożego Narodzenia artyści poprosili Davida Gilmoura, żeby dołączył do Pink Floyd. Zespół kontynuował nagrywanie krążka od stycznia do maja 1968 roku w EMI Studios w Londynie. 

Ostatecznie na płycie znalazło się siedem utworów. Na singiel promujący wybrano „Let There Be More Light”. Piosenkę napisał Roger Waters. Tekst odnosi się do interwencji istot pozaziemskich w życie ludzkie. 

Na stronie B singla znalazła się kompozycja „Remember a Day”. Napisał ją Rick Wright. Słowa utworu wyrażają nostalgię za utraconym dzieciństwem. Co ciekawe, zespół zagrał tę piosenkę na żywo tylko dwa razy: na koncercie w maju 1968 roku i we wrześniu 2008 roku. David Gilmour chciał w ten sposób upamiętnić Ricka Wrighta, który zmarł w 2008 roku.

Okładkę „A Saucerful Of Secrets” zaprojektowała grupa artystyczna Hipgnosis. Album trafił na 9. miejsce listy najpopularniejszych krążków w Wielkiej Brytanii i 10. we Francji. Perkusista Pink Floyd - Nick Mason - powiedział, że jest to jego ulubiona płyta zespołu.

(fot. materiały prasowe)

Lista utworów na płycie A Saucerful Of Secrets

  1. „Let There Be More Light"
  2. „Remember a Day”
  3. „Set the Controls for the Heart of the Sun”
  4. „Corporal Clegg”
  5. „A Saucerful of Secrets” (I. „Something Else”, II. „Syncopated Pandemonium”, III. „Storm Signal”, IV. „Celestial Voices”)
  6. „See-Saw”
  7. „Jugband Blues”

Który utwór z tej płyty lubicie najbardziej?

Więcej: