1968: „Mrs. Robinson” przebojem w Stanach Zjednoczonych

1968: „Mrs. Robinson” przebojem w Stanach Zjednoczonych Julie Dermansky/Polaris Images/East News

1 czerwca 1968 roku na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów trafił utwór „Mrs. Robinson” duetu Simon and Garfunkel. Na szczycie zestawienia spędził trzy tygodnie.

Piosenkę skomponował Paul Simon. Trafiła ona na czwarty studyjny album zespołu zatytułowany „Bookends”. Można ją również usłyszeć w filmie z 1967 roku pt. „Absolwent” (org. „The Graduate”). Rolę główną gra w nim Dustin Hoffman, który wcielił się w postać Benjamina Braddocka. Chłopak po ukończeniu szkoły próbuje znaleźć swoją życiową drogę. Wdaje się w romans z żoną wspólnika swoich rodziców (Mrs. Robinson), a potem zakochuje się w jej córce Elaine. Matka próbuje rozdzielić zakochanych.

Reżyser filmu - Mike Nichols - poprosił Paula Simona i Arta Garfunkela, żeby napisali kilka piosenek do tej produkcji. Muzycy od razu zaproponowali utwór „Mrs. Roosevelt”, nad którym wtedy pracowali. Prawdopodobnie chodziło o Eleanor Roosevelt. Później zmienili tytuł na „Mrs. Robinson”. W produkcji pojawiły się również przeboje „The Sound Of Silence” i „Scarborough Fair”.

"

Kiedy Paul komponował ten utwór, nie wiedzieliśmy jeszcze, jaki będzie tytuł. Potrzebowaliśmy czegoś, co będzie miało trzy sylaby. Wtedy zaczęliśmy używać nazwiska „Mrs. Robinson”, bo taka akurat postać pojawia się w filmie. Zaśpiewaliśmy ją Mike’owi i od razu się mu spodobała - powiedział Art Garfunkel. 

"

Ostateczna wersja „Mrs. Robinson” była gotowa 2 lutego 1968 roku. Piosenka podbiła amerykańską listę przebojów i dobrze radziła sobie w zestawieniach w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Hiszpanii. Covery tego utworu nagrali m.in. Frank Sinatra, The Lemonheads oraz Bon Jovi. Posłuchajcie tego nagrania.

W 1969 roku grupa otrzymała za tę kompozycję dwie nagrody Grammy, w tym jedną w kategorii „Nagranie Roku”.

Lubicie ten utwór?

Więcej: