1967: Ukazał się debiutancki album zespołu The Doors

1967: Ukazał się debiutancki album zespołu The Doors Wikimedia Commons/Elektra Records-Joel Brodsky

4 stycznia 1967 roku grupa The Doors wydała swoją pierwszą w karierze płytę. Krążek nosił tytuł po prostu „The Doors”.

Zespół The Doors nagrał album w sierpniu 1966 roku w studiu Sunset Sound Recorders w Hollywood. Praca nad płytą trwała zaledwie 6 dni. Produkcją krążka zajął się Paul A. Rothchild, inżynierem dźwięku był Bruce Botnick. Prawa autorskie do wszystkich piosenek zostały przypisane całemu zespołowi, ale tak naprawdę utwory skomponowali Jim Morrison i Robby Krieger. 

Na albumie „The Doors” znalazło się 11 piosenek. Jednym z największych przebojów okazał się utwór „Light My Fire”. Trwa on ponad 7 minut i w oryginale napisał go Robby Krieger. Singiel przez 3 tygodnie znajdował się na 1. miejscu listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. Magazyn „Rolling Stone” zamieścił go na 35. pozycji rankingu „500 Największych Przebojów Wszech Czasów”. 

José Feliciano nagrał cover tej piosenki. W 1969 roku otrzymał za niego nagrodę Grammy w kategorii „Najlepsze wykonanie pop wokalisty”. Posłuchajcie jego wersji „Light My Fire”.

Pierwszym singlem promującym płytę był „Break On Through (To the Other Side)”. W porównaniu do pozostałych utworów, nie zdobył on większej popularności. Trafił dopiero na 126. miejsce listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. Mimo to jest to jedna z najbardziej znanych piosenek The Doors, którą grupa często grała na koncertach.

Ostatnim numerem na krążku był „The End”. Tekst tej piosenki napisał Jim Morrison. Opowiada ona o zerwaniu z dziewczyną. Utwór trwa ponad 11 minut. 

Debiutancka płyta The Doors odniosła duży sukces. Trafiła na 2. miejsce listy najchętniej kupowanych albumów w USA. Podobnej popularności grupa nie zdobyła w Wielkiej Brytanii. Magazyn „Rolling Stone” umieścił „The Doors” na 42. pozycji rankingu „500 Największych Albumów Wszech Czasów”. Richie Unterberger z portalu AllMusic stwierdził:

"

To był niesamowity debiutancki album, a nawet jeden z najlepszych w historii rocka. Pokazał połączenie rocka, bluesa, jazzu i muzyki klasycznej.  "

Lista utworów na płycie The Doors

1. „Break On Through (To the Other Side)”

2. „Soul Kitchen”

3. „The Crystal Ship”

4. „Twentieth Century Fox”

5. „Alabama Song (Whisky Bar)”

6. „Light My Fire”

7. „Back Door Man”

8. „I Looked at You”

9. „End of the Night”

10. „Take It as It Comes”

11. „The End”

Macie ten album w swojej kolekcji?

Więcej: