1967: The Beatles nagrywa utwór „Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band”

1967: The Beatles nagrywa utwór „Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band” ons.pl

1 lutego 1967 roku zespół The Beatles rozpoczął pracę nad piosenką „Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band”. Utwór trafił na album o tym samym tytule.

Piosenkę „Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band” skomponował Paul McCartney. Na pomysł wpadł w listopadzie 1966 roku. Stwierdził, że zespół powinien nagrać utwór, w którym każdy z muzyków będzie miał swoje alter-ego jako członek klubu Lonely Hearts Club Band. Według niektórych nazwę „Sgt. Pepper” wymyślił Mal Evans. Podobno zapytał McCartneya, co oznaczają litery „P” i „S” na ich tackach z jedzeniem w samolocie (pieprz i sól). 

"

Pomyślałem, że to będzie fajny pomysł, żeby stracić naszą tożsamość i zmienić się w zupełnie inną, fałszywą grupę. Mogliśmy wymyślić całą otoczkę kulturową, a nawet zebrać wszystkich naszych bohaterów w jednym miejscu - powiedział McCartney. "

Utwór został nagrany w cztery dni. 1 lutego 1967 roku zespół zarejestrował 9 fragmentów melodii oraz perkusję, bass i gitary. Kolejnego dnia Paul zaśpiewał główne wokale do tej piosenki oraz zagrał solówkę gitarową. Następnie praca została odłożona na ponad miesiąc. Beatlesi po raz kolejny zajęli się tą piosenką 6 marca 1967 roku. Wtedy dodali do nagrania dźwięki wyimaginowanej publiczności oraz hałasującej orkiestry, która stroi instrumenty. Posłuchajcie tej piosenki.

Singiel „Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band” ukazał się dopiero 1 czerwca 1967 roku w Wielkiej Brytanii i dzień później w Stanach Zjednoczonych. Piosenka nie odniosła większego sukcesu na listach przebojów. W USA trafiła na 71. miejsce listy Hot 100 magazynu „Billboard”, a na Wyspach była 63. Kompozycja pochodzi z albumu o tym samym tytule. Krążek ukazał się w czerwcu 1967 roku. Znalazły się na nim takie przeboje jak: „With a Little Help from My Friends”, „Lucy in the Sky with Diamonds”, „When I'm Sixty-Four” czy „A Day in the Life”.

Wielu artystów zdecydowało się na nagranie swoich wersji „Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band”. Piosenkę zaśpiewali m.in.:  Jimi Hendrix, Robbie Williams i zespół U2

Lubicie tę kompozycję?

Więcej: