1967: The Beatles nagrywa utwór „It's All Too Much”

1967: The Beatles nagrywa utwór „It's All Too Much” ons.pl

31 maja 1967 roku zespół The Beatles pracował nad piosenką „It's All Too Much”. Trafiła ona na płytę „Yellow Submarine”.

Utwór „It's All Too Much” skomponował George Harrison w czasie, kiedy był pod wpływem LSD. 

"

Postanowiłem opisać swoje doświadczenia w czasie i po moim eksperymencie z narkotykami. Wszystko to potem potwierdziło się podczas medytacji - wyjaśnił Harrison. "

W piosence słychać wyraźny wpływ muzyki indyjskiej oraz psychodeliczną atmosferę. Wykorzystano także partię „Prince of Denmark's March” Jeremiaha Clarke’a. Z kolei tekst utworu inspirowany jest filozofią kosmiczną. Znajduje się w nim fragment kompozycji „Sorrow” zespołu The Merseys. 

"

Chciałem napisać utwór rock and rollowy o całej tej modnej psychodelicznej stronie życia. Oglądasz te wszystkie rzeczy, zaskakują cię, a potem po prostu wracasz wieczorem do domu i pijesz kubek herbaty. A jak to było w tamtych czasach, zatrudniliśmy muzyków, którzy zagrali fragment „Prince of Denmark's March” na trąbkach dobrowolnie. Wtedy Paul i John przyszli i zaśpiewali tę piosenkę - powiedział Harrison. "

Początkowo kompozycja miała nosić tytuł „Too Much”. Nagranie utworu rozpoczęło się 25 maja 1967 roku w studiu De Lane Lea Studios w Londynie. Beatlesi kilkukrotnie ćwiczyli ten singiel, zanim zarejestrowali cztery fragmenty z organami Hammonda, gitarą, basem i perkusją. 31 maja zespół wrócił do pracy i nagrał wokale i chórki. Posłuchajcie tej kompozycji.

Całość została ukończona 2 czerwca. Dodatkowo Beatlesi zarejestrowali trąbki i klarnet basowy. Jednym z trębaczy był David Mason, który nagrał też takie piosenki jak „Penny Lane”, „A Day In The Life”, „Magical Mystery Tour” i „All You Need Is Love”.

Biografowie zespołu niezbyt pochlebnie wypowiadali się o tym utworze, ale krytycy muzyczni ocenili go pozytywnie. Według Roba Sheffielda z magazynu „Rolling Stone” „It's All Too Much” znajduje się w pierwszej piątce najlepszych psychodelicznych singli wszech czasów.

Lubicie tę piosenkę?

Więcej: