1967: „Ruby Tuesday” przebojem w Stanach Zjednoczonych

1967: „Ruby Tuesday” przebojem w Stanach Zjednoczonych ons.pl

4 marca 1967 roku na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów trafił utwór „Ruby Tuesday” zespołu The Rolling Stones. Na szczycie zestawienia piosenka utrzymała się przez tydzień.

Grupa The Rolling Stones nagrała tę piosenkę w 1966 roku. Utwór trafił na amerykańską wersję płyty „Between the Buttons”, która ukazała się w lutym 1967 oraz na album „Flowers” (czerwiec 1967 roku). „Ruby Tuesday” skomponowali Keith Richards i Brian Jones, ale żeby podtrzymać tradycję, prawa autorskie przypisano też Mickowi Jaggerowi. Richards naisał tekst piosenki w 1966 roku w pokoju hotelowym w Los Angeles. Opowiada ona o groupie, ale pojawiły się też informacje, że Richards opisał swoją dziewczynę Lindę Keith.

"

Prawdopodobnie napisałem o niej, ale jej wtedy nie było. Wkurzyła się i gdzieś wyszła. To był bardzo, bardzo smutny wtorek - powiedział w wywiadzie dla magazynu „Rolling Stone”. "

Słowa utworu odnoszą się do wyzwolonej kobiety i nieszczęśliwej miłości.

"

To jeden z tych momentów, kiedy zrywasz z jakąś dziewczyną, a wszystko, co ci zostało, to fortepian, gitara i para majtek. I to jest pożegnanie, a potem próbujesz to wszystko jakoś poukładać. To jedna z tych piosenek, które najłatwiej napisać, bo też to przeżyłeś i wiesz, co się wtedy czuje. Żeby powstał dobry utwór, wystarczy złamać serce kompozytorowi - stwierdził. "

Mick Jagger bardzo lubił tę piosenkę i często mówił o tym w wywiadach.

"

To dobry utwór. Myślę, że jest cudowny. Ma bardzo ładną melodię i piękny tekst. Żadnego z nich nie napisałem, ale lubię je śpiewać - powiedział. "

Posłuchajcie tej kompozycji.

W 1967 roku piosenka trafiła na 1. miejsce listy przebojów w Stanach Zjednoczonych oraz 3. w Wielkiej Brytanii. Utwór został sklasyfikowany na 310. pozycji rankingu „500 Największych Przebojów Wszech Czasów” magazynu „Rolling Stone”. 

Wielu artystów nagrało cover „Ruby Tuesday”. Wśród nich byli m.in.: Nazareth, Julian Lennon, Rod Stewart czy Scorpions.

Lubicie tę piosenkę?

Więcej: