1967: „Light My Fire” przebojem w Stanach Zjednoczonych

1967: „Light My Fire” przebojem w Stanach Zjednoczonych Wikimedia Commons/Elektra Records-Joel Brodsky

29 lipca 1967 roku na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów trafił utwór „Light My Fire” zespołu The Doors. Na szczycie zestawienia spędził trzy tygodnie.

Piosenkę „Light My Fire” skomponował zespół The Doors. Trafiła ona na debiutancki album grupy zatytułowany po prostu „The Doors”. Krążek ukazał się 4 stycznia 1967 roku. „Light My Fire” był drugim singlem promującym to wydawnictwo. Oryginalna wersja tego utworu trwa ponad siedem minut, dlatego zespół musiał ją znacznie skrócić na potrzeby radia. 

"

Mieliśmy ogromny problem z długością piosenki. Trwała ponad siedem i pół minuty. Nikt nie wiedział, jak ją przyciąć. W końcu wycięliśmy solówkę, ale nikomu się to nie podobało. Tylko Jim był zadowolony. On powiedział: „Wyobraźcie sobie dziecko w Minneapolis, które usłyszy ten utwór w radiu, będzie zachwycone!”. Zgodziliśmy się na publikację singla, ale na drugiej stronie krążka znalazła się pełna wersja - wspominał Jac Holzman. "

Większość tekstu napisał gitarzysta The Doors - Robby Krieger. Chciał stworzyć piosenkę o ogniu, powietrzu, ziemi lub wodzie. Część zwrotki to także dzieło Jima Morrisona. W swoim pamiętniku muzyk stwierdził, że nie lubił tego utworu i nie cierpiał go grać na koncertach.

Grupa The Doors promowała singiel „Light My Fire” w wielu programach telewizyjnych. Jednym z nich był „The Ed Sullivan Show”. 17 września 1967 roku zespół pojawił się w audycji na żywo. Producenci poprosili Morrisona, żeby zamiast wersu „girl, we couldn't get much higher”, zaśpiewał „girl, we couldn't get much better” tak, żeby słowa nie kojarzyły się z braniem narkotyków. Muzyk zgodził się i tak też zrobił na próbie, ale w czasie programu wykonał oryginalny tekst. W tej sytuacji producenci show zerwali negocjacje dotyczące regularnych występów The Doors w „The Ed Sullivan Show”.

Piosenka „Light My Fire” trafiła na 1. miejsce listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. Był to jeden z najlepiej sprzedających się singli w dorobku The Doors. W rankingu magazynu „Rolling Stone” na „500 Największych Przebojów Wszech Czasów” utwór zajmuje 35. pozycję.

Lubicie „Light My Fire”?

Więcej: