1967: David Bowie wydał singiel „Love You Till Tuesday”

1967: David Bowie wydał singiel „Love You Till Tuesday” ons.pl

14 lipca 1967 roku ukazał się singiel „Love You Till Tuesday”. Utwór trafił na płytę pt. „David Bowie”.

Piosenkę „Love You till Tuesday” napisał David Bowie. Pierwszą wersję muzyk nagrał w lutym 1967 roku. Po kilku miesiącach postanowił jednak zarejestrować ten utwór na nowo. Singiel ukazał się 14 lipca 1967 roku. Kompozycja zdobyła pozytywne recenzje krytyków muzycznych, ale jak większość nagrań z początku kariery artysty, nie udało jej się wejść na listę przebojów w Wielkiej Brytanii. 

"

To takie żartobliwe nagranie. A żarty są dobre. Myślę, że ludziom spodoba się piosenka o poniedziałku, mimo że jest wtorek. Jest bardzo żwawa, chociaż nie wybijałem rytmu - powiedział Syd Barrett w wywiadzie dla „Melody Maker”. "

Utwór „Love You Till Tuesday” zostały wykorzystany w filmie o tym samym tytule. Produkcja powstała w 1969 roku. Kenneth Pitt - menedżer Davida Bowie - chciał, żeby poznała go szersza publiczność i według niego nakręcenie wideo było najlepszym pomysłem. Pitt chciał, żeby film pokazała niemiecka telewizja ZDF. Ostatecznie jednak władze nie zdecydowały się na emisję i nikt nie zobaczył produkcji aż do 1984 roku. Wtedy to „Love You Till Tuesday” ukazał się na kasecie VHS. Wersja DVD pojawiła się w 2005 roku, ale tylko w Wielkiej Brytanii.

Pitt zatrudnił swojego przyjaciela Malcolma J Thomsona, który miał nakręcić 1,5-godzinny film. Miało się w nim znaleźć siedem piosenek z debiutanckiego albumu Davida Bowie oraz nowe kompozycje: „Let Me Sleep Beside You”, „When I'm Five”, „Ching-a-Ling”. Zdjęcia zaczęły się 26 stycznia 1969 i trwały do 7 lutego. W produkcji wystąpiła ówczesna dziewczyna artysty - Hermione Farthingale oraz jego kolega John Hutchinson. Bowie miał ubraną perukę, ponieważ w tamtym czasie brał udział w castingu na żołnierza w filmie „The Virgin Soldiers”. 

Widzieliście „Love You Till Tuesday”?

Więcej: