1966: The Monkees z piosenką „I'm A Believer” na 1. miejscu w USA

1966: The Monkees z piosenką „I'm A Believer” na 1. miejscu w USA Wikimedia Commons/Entertainment International

31 grudnia 1966 roku utwór „I'm A Believer” trafił na szczyt listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. Na 1. miejscu zestawienia utrzymał się aż 7 tygodni.

Singiel „I'm A Believer” w 1966 roku skomponował Neil Diamond, a produkcją utworu zajął się Jeff Barry. To właśnie Diamond jako pierwszy nagrał tę piosenkę. Zamieścił ją na albumie „Just For You” wydanym w 1967 roku. Don Kirshner szukał wtedy przeboju dla grupy The Monkees i zawarł z Neilem układ, dzięki któremu zarówno on, jaki i zespół mogli zaśpiewać tę kompozycję.

"

Byłem wstrząśnięty. Musiałem zapłacić czynsz, a The Monkees sprzedawali utwory, które to ja skomponowałem. Nie dostałem za to pieniędzy - wyznał Diamond w 2008 roku. "

Wersja The Monkees trafiła na album „More of the Monkees”, który ukazał się w 1966 roku. Zespół wprawdzie śpiewa tę piosenkę, ale melodię nagrali muzycy sesyjni. Wytwórnia obawiała się, że grupa nie poradzi sobie z zagraniem kompozycji, co stało się przedmiotem dużego sporu. Głównym wokalistą w „I'm A Believer” jest perkusista Micky Dolenz, który zaśpiewał również takie piosenki jak  „Pleasant Valley Sunday”, „Mary Mary” i „(I’m Not Your) Steppin' Stone”. 

Gitarzysta The Monkees - Michael Nesmith - nie wierzył, że piosenka ma potencjał i może stać się hitem. Powiedział producentowi:

"

Jestem kompozytorem i wiem, że ten utwór nie zostanie przebojem! "

Po tych słowach został wyrzucony ze studia nagraniowego. 

Nesmith bardzo pomylił się co do „I'm A Believer”. Piosenka była najlepiej sprzedającym się singlem 1967 roku. Przez 7 tygodni utrzymywała się na 1. miejscu amerykańskiej listy przebojów. Podobny sukces osiągnęła m.in. w Wielkiej Brytanii, Australii, Kanadzie, Irlandii i Nowej Zelandii. 

W 2001 roku utwór przypomniała grupa Smash Mouth. Zespół nagrał cover „I'm A Believer” na płytę „Smash Mouth”. Kompozycja trafiła także na ścieżkę dźwiękową filmu animowanego „Shrek” i to dzięki temu zyskała popularność. Dotarła do 25. miejsca listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. Posłuchajcie tej wersji tego singla.

Którą wersję „I'm A Believer” wolicie?

Więcej: