1966: The Beatles nagrywa utwór „I'm Only Sleeping”

1966: The Beatles nagrywa utwór „I'm Only Sleeping” ons.pl

27 kwietnia 1966 roku Beatlesi rozpoczęli pracę nad piosenką „I'm Only Sleeping”. Trafiła ona na płytę „Revolver”.

Prawa autorskie zostały przypisane duetowi Lennon-McCartney, ale utwór w większości napisał John. Inspiracją do powstania piosenki był sam Paul McCartney, który miał w zwyczaju budzić Lennona na popołudniową sesję nagraniową. Kiedy Beatlesi nie koncertowali, Johnowi brakowało rutyny i bardzo często urządzał sobie drzemkę. 

Dziennikarz Maureen Cleave z gazety „Evening Standard” tak opisał swoje wrażenia po spotkaniu muzyka w 1964 roku:

"

On może spać dosłownie w nieskończoność! To prawdopodobnie najbardziej leniwa osoba w całej Anglii! Powiedział mi, że jest „fizycznie leniwy” i dodał jeszcze: „Nie przeszkadza mi pisanie, czytanie, oglądanie lub mówienia, ale seks jest jedyną rzeczą fizyczną, którą mogę robić”. 

"

27 kwietnia 1966 roku zespół rozpoczął nagrywanie piosenki „I'm Only Sleeping”. Dwa dni później Lennon dodał wokale. Z kolei George Harrison na początku maja zarejestrował partię gitarową. Ma ona bardzo charakterystyczne brzmienie, ponieważ muzyk połączył dwie linie melodyczne - ze specjalnymi efektami i prostą, bez żadnych ozdobników. Dodatkowo w utworze dźwięk jest puszczony od tyłu. Muzycy wpadli na ten pomysł po tym, jak operator pomylił się i włożył taśmę do odtwarzacza w złą stronę.

"

Kiedy zagrała od tyłu, najpierw zastanawialiśmy się, co się stało, a potem uznaliśmy, że to jest super. Powiedzieliśmy: „Wow, to jest fantastyczne! Czy naprawdę możemy tak zrobić?”. To właśnie w ten sposób odkryliśmy to nowe brzmienie. Właściwie to była piękna solówka. To brzmi jak coś, czego nie możesz zagrać - powiedział Paul McCartney. "

Utwór został ukończony 6 maja. Piosenkę można znaleźć na płycie „Revolver”, ale także na albumie „Yesterday and Today”, który został wydany tylko w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Lubicie tę kompozycję?

Więcej: