1966: The Beatles nagrywa piosenkę „Tomorrow Never Knows”

1966: The Beatles nagrywa piosenkę „Tomorrow Never Knows” ons.pl

7 kwietnia 1966 roku zespół The Beatles pracował nad utworem „Tomorrow Never Knows”. Trafił on na płytę „Revolver”.

Autorstwo „Tomorrow Never Knows” przypisano duetowi Lennon-McCartney, ale to John napisał większą część piosenki. Był to ostatni utwór na albumie „Revolver”, a jednocześnie pierwszy nagrany na potrzeby tej płyty. Tytuł kompozycji nigdy nie pojawia się w tekście. Lennon wyjawił, że tak, jak było to w przypadku „A Hard Day's Night”, słów tych często używał Ringo Starr, co podobało się Johnowi. Początkowo utwór miał zostać zatytułowany „Mark I”. Tekst singla w dużej mierze odnosił się do książki „The Psychedelic Experience: A Manual Based On The Tibetan Book Of The Dead”. Był to swego rodzaju poradnik dla poszukujących duchowego oświecenia poprzez użycie psychodelicznych narkotyków.

"

Ta piosenka była zdecydowanie Johna. W tamtym czasie ludzie zaczęli eksperymentować z narkotykami, w tym LSD. Lennon zdobył całkiem interesującą książkę Timothy’ego Leary. Po raz pierwszy wpadliśmy wtedy na pomysł, że tak jak to było w starożytnym Egipcie, kiedy umierasz, leżysz przez kilka dni, a potem zostajesz przygotowany do długiej podróży. Dzięki LSD ten temat był o wiele bardziej interesujący - wyznał McCartney. "

Według biografa Alberta Goldmana, Lennon nagrywał na magnetofon fragmenty książki. Kiedy narkotyki zaczęły działać, odsłuchiwał taśmę od końca. Był tak zafascynowany efektem, że postanowił opisać swój eksperyment z LSD w piosence. Grupa oparła ten utwór na jednym akordzie. Podobnej sztuki próbowali już w przypadku „The Word”. Wiązało się to bezpośrednio z ich fascynacją muzyką indyjską.

"

Muzyka indyjska nie moduluje. Wybierasz tonację i grasz w niej przez cały utwór. Myślę, że „Tomorrow Never Knows” był właśnie pierwszym singlem nagranym w ten sposób. Cała kompozycja opiera się na tylko jednym akordzie - powiedział George Harrison.  "

Pracę nad utworem zespół rozpoczął 6 kwietnia 1966 roku. Beatlesi nagrali wtedy tylko trzy krótkie fragmenty. Kolejnego dnia zarejestrowali dalsze części utworu. Piosenka była gotowa 22 kwietnia. Posłuchajcie „Tomorrow Never Knows”.

Singiel uważany jest za jeden z najlepszych w tamtym czasie. Magazyn „Rolling Stone” umieścił go na 18. miejscu rankingu „100 Najlepszych Piosenek Beatlesów”.

Podoba Wam się „Tomorrow Never Knows”?

Więcej: