1966: Paul McCartney nagrywa piosenkę „Penny Lane”

1966: Paul McCartney nagrywa piosenkę „Penny Lane” ons.pl

29 grudnia 1966 roku Paul McCartney rozpoczął pracę nad utworem „Penny Lane”. Piosenka ukazała się jako singiel w lutym 1967 roku. 

„Penny Lane” skomponował Paul McCartney, ale prawa autorskie przypisuje się jemu i Johnowi Lennonowi. Utwór miał być odpowiedzią na kompozycję „Strawberry Fields Forever”, a jego tekst odnosi się do ulicy w Liverpoolu. To właśnie z tą piosenką został wydany jako singiel. W Stanach Zjednoczonych ukazał się 13 lutego 1967 roku, a w Wielkiej Brytanii 4 dni później.

"

Przez wiele lat spacerowaliśmy w tamtej okolicy. Przy Penny Lane była zajezdnia autobusowa, gdzie często musiałem się przesiadać, żeby dojechać do domu Johna i innych moich kolegów. To był duży dworzec autobusowy, który wszyscy dobrze znaliśmy. Śpiewałem w chórze w kościele St Barnabas, który był naprzeciwko - wspominał McCartney. "

Paul napisał tę piosenkę w swoim domu w Londynie, niedaleko studia Abbey Road. Skomponował ją na fortepianie, który wymalowany był w tęczowe wzory przez artystę Davida Vaughana.

"

Kiedy zacząłem pisać, John przyszedł i pomógł mi z trzecim wersem. Opisywaliśmy nasze wspomnienia z młodości - te sprzed 8-10 lat, które powoli już zapominaliśmy. To było całkiem niedawno, takie miłe wspomnienia. Wszystkie miejsca wciąż tam były, a ponieważ dobrze je pamiętaliśmy, mogliśmy je opisać - powiedział. "

Penny Lane była popularną ulicą w Liverpoolu, ale nazwę tę używano też do określenia najbliższej okolicy. Zarówno Lennon, jak i McCartney mieszkali w pobliżu.

"

Był tam bank i przystanki tramwajowe. To tam czekali ludzie i były wozy strażackie. Tak wspominam dzieciństwo - stwierdził John. "

Piosenka miała trafić na płytę „Sgt Pepper's Lonely Hearts Club Band”. Tak się jednak nie stało.

"

Nagraliśmy „Strawberry Fields”, a potem „When I'm Sixty-Four” i „Penny Lane”. Wszystkie te piosenki miały znaleźć się na kolejnym albumie. Nie wiedzieliśmy wtedy, że będzie to „Sgt Pepper’s” - powiedział George Martin. "

Do utworu powstał film promocyjny. Sceny do teledysku zostały nakręcone w Londynie i Chelsea. Klip wyreżyserował Peter Goldmann. Zobaczcie to video.

Utwór nie trafił na szczyt brytyjskiej listy przebojów. W 2004 roku magazyn „Rolling Stone” sklasyfikował go na 456. miejscu rankingu „500 największych przebojów wszech czasów”.

Lubicie ten przebój?

Więcej: