1966: „Good Vibrations” zespołu The Beach Boys hitem w Wielkiej Brytanii

1966: „Good Vibrations” zespołu The Beach Boys hitem w Wielkiej Brytanii Wikimedia Commons

17 listopada 1966 roku piosenka „Good Vibrations” grupy The Beach Boys trafiła na 1. miejsce brytyjskiej listy przebojów. Na szczycie zestawienia utwór utrzymał się 2 tygodnie.

Utwór „Good Vibrations” napisali Brian Wilson i Mike Love. Singiel ukazał się w październiku 1966 roku. Dopiero 11 miesięcy później piosenka trafiła na płytę „Smiley Smile” zespołu The Beach Boys. Wilson rozpoczął pracę nad utworem w studiu Gold Star Recorders w Los Angeles w lutym 1966 roku. Przez kilka kolejnych miesięcy rozbudowywał kompozycję, co kosztowało ponad 50 tysięcy dolarów. 

"

Na początku nie planowaliśmy, żeby nagrywać ten utwór w częściach. Ale po pierwszych dźwiękach zrozumieliśmy, że to będzie zupełnie inny singiel - przyznał Wilson. "

Wilson bardzo eksperymentował w trakcie tworzenia. Użył kombinacji różnych instrumentów i zastosował bogate rytmy. Jedna z odrzuconych wersji tej piosenki miała rytm R&B.

"

To jest bardzo uduchowiona piosenka. Chcę, żeby emanowały z niej pozytywne wibracje - powiedział Wilson. "

Autorem tekstu jest Mike Love. Wprawdzie słowa nie odnoszą się dosłownie do narkotyków, ale artysta przyznał, że ma ona psychodeliczny klimat.

"

To był swego rodzaju flower power. Scott MacKenzie napisał „If you're going to San Francisco, be sure to wear a flower in your hair” (Jeżeli jedziesz do San Francisco, pamiętaj, aby nosić kwiaty we włosach), była miłość i tego typu rzeczy zaczęły się pojawiać. "

Tytuł piosenki „Good Vibrations” („Pozytywne wibracje”) wymyślił Brian Wilson. Kiedy był mały, zastanawiał się, dlaczego psy szczekają na ludzi. Próbowała mu to wyjaśnić matka.

"

Słowo „wibracje” mnie przerażało. A mama tłumaczyła mi, że psy wyczuwają wibracje, których nie widać, ale można je wyczuć. Tak samo jest z ludźmi. "

„Good Vibrations” to 3. numer 1 zespołu The Beach Boys. 

"

To najlepsza wersja tej piosenki, jaką możecie usłyszeć. Była hitem w 1966 roku. Teraz za każdym razem, kiedy gramy ją na koncertach, dostajemy owację na stojąco - powiedział Wilson w 2004 roku.  "

Grupa otrzymała za ten utwór nominację do nagrody Grammy w kategorii „Najlepsze wykonanie grupy”. Singiel znalazł się na 6. miejscu listy „500 Największych Przebojów Wszech Czasów” magazynu „Rolling Stone”. 

Zgadzacie się z tym wyborem?

Więcej: