1965: The Rolling Stones nagrał utwór „(I Can't Get No) Satisfaction”

1965: The Rolling Stones nagrał utwór „(I Can't Get No) Satisfaction” ons.pl

12 maja 1965 roku grupa The Rolling Stones zarejestrowała jeden ze swoich największych przebojów. Utwór „(I Can't Get No) Satisfaction” trafił na płytę „Out of Our Heads”.

Piosenka „(I Can't Get No) Satisfaction” została napisana przez Micka Jaggera i Keitha Richardsa. Za jej produkcję odpowiedzialny był Andrew Loog Oldham. Utwór ukazał się jako singiel w czerwcu 1965 roku w Stanach Zjednoczonych i dwa miesiące później w Wielkiej Brytanii.

Pierwszą wersję kompozycji Richards nagrał w pokoju hotelowym. Na pomysł napisania tej piosnki wpadł tuż przed zaśnięciem. Jak sam przyznał w jednym z wywiadów, na taśmie można usłyszeć muzykę, a następnie 40-minut jego chrapania. Stonesi zarejestrowali pierwszą wersję 10 maja 1965 roku w studiu Chess Studios w Chicago. Brian Jones gra w niej na harmonijce. Ale dwa dni później zespół zdecydował się na ponowne nagranie w studiu w Hollywood z innym beatem i specjalnymi efektami dźwiękowymi. 

"

Na początku to brzmiało trochę jak utwór folkowy. Keithowi się to w ogóle nie podobało i nie chciał, żeby to był nasz singiel. Nie sądził, że może się spodobać. Chyba myślał, że jest zbyt prosty. Uważam, że po prostu nie wsłuchał się w muzykę. Był za bardzo związany z tą kompozycją i czuł, że w pewnym sensie ten riff był głupi - powiedział Mick Jagger.

"

Tekst piosenki odnosi się do frustracji seksualnej i komercjalizacji. Jagger śpiewa też o stresie wynikającym z bycia celebrytą i o napięciach związanych z trasami koncertowymi. Posłuchajcie tej kompozycji.

„(I Can't Get No) Satisfaction” był pierwszym utworem Stonesów, który znalazł się na szczycie amerykańskiej listy przebojów. W Wielkiej Brytanii piosenka początkowo grana była jedynie przez pirackie stacje radiowe ze względu na zbyt dwuznaczny tekst. Wkrótce jednak stała się tak popularna, że trafiła na 1. miejsce brytyjskiej listy przebojów. W 2004 roku magazyn „Rolling Stone” zamieścił tę kompozycję na 2. miejscu rankingu na „500 Największych Przebojów Wszech Czasów”.

"

Ludzie zostają zazwyczaj przytłoczeni przez swój największy hit. Ta piosenka sprawiła, że Rolling Stones stał się wielkim, monstrualnym zespołem. Zazwyczaj potrzebny jest do tego jeden utwór. Nie jesteśmy Amerykanami, ale Ameryka zawsze była naszym celem. To było bardzo imponujące, że nasz singiel stał się międzynarodowym hitem. Jest jak nasz podpis - stwierdził Jagger. "

Popularność utworu sprawiła, że wielu artystów nagrało cover „(I Can't Get No) Satisfaction”. Wśród nich byli m.in.: Otis Redding, Devo, Aretha Franklin, Samantha Fox czy… Britney Spears.

Lubicie tę piosenkę?

Więcej: