1965: „The Last Time” przebojem w Wielkiej Brytanii

1965: „The Last Time” przebojem w Wielkiej Brytanii ons.pl

18 marca 1965 roku na 1. miejsce brytyjskiej listy przebojów trafiła piosenka „The Last Time” grupy The Rolling Stones. Na szczycie zestawienia spędziła trzy tygodnie.

„The Last Time” to pierwszy singiel napisany przez Micka Jaggera i Keitha Richardsa. Utwór zainspirowany był piosenką gospel „This May Be The Last Time” zespołu The Staple Singers. Ta wersja odnosiła się do świata duchowości, natomiast Stonesi zmienili jej znaczenie, czyniąc z niej wiadomość do dziewczyny. 

"

Wydawało nam się, że napisanie popowej piosenki nie jest trudne, ale było zupełnie inaczej. Pracowaliśmy nad tym miesiącami i w końcu wymyśliliśmy „The Last Time” - singiel, który w rzeczywistości był przeróbką tradycyjnego utworu rozpowszechnionego przez The Staple Singers - wyznał Richards. "

Zespół The Rolling Stones nagrał tę kompozycję w zaledwie jeden dzień w studiu w Los Angeles. W produkcji utworu pomógł Andrew Loog Oldham. 

"

„The Last Time” to swego rodzaju most, który pokazał nam, w jaki sposób powinniśmy tworzyć nasze piosenki. Dodał nam pewności siebie i wyznaczył ścieżkę, po której mogliśmy iść. A kiedy już to zrobiliśmy, weszliśmy do gry. Nie było litości, bo potem musieliśmy wymyślić następne przeboje. Zaczęliśmy wyścig, nawet o tym nie wiedząc - stwierdził Keith. "

Piosenka podbiła brytyjską listę przebojów w marcu 1965 roku. Trafiła na amerykańską wersję albumu „Out of Our Heads”. Posłuchajcie tego utworu.

W czerwcu 1967 roku cover „The Last Time” nagrał zespół The Who. Zrobił to, aby pokazać wsparcie dla Micka Jaggera i Keitha Richardsa, którzy w tamtym czasie zostali aresztowani w Wielkiej Brytanii za posiadanie narkotyków. Grupa chciała przekazać zyski ze sprzedaży singla na kaucję dla muzyków, jednak do czasu, kiedy ukazał się krążek, Stonesi byli już na wolności. Utwór trafił na 44. miejsce brytyjskiej listy przebojów.

Lubicie tę piosenkę?

Więcej: