1965: Powstają „You've Got to Hide Your Love Away” i „Tell Me What You See”

1965: Powstają „You've Got to Hide Your Love Away” i „Tell Me What You See” ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/EAST NEWS

18 lutego 1965 roku zespół The Beatles nagrał utwory „You've Got to Hide Your Love Away” i „Tell Me What You See”. Piosenki trafiły na album „Help!”.

Utwór „You've Got to Hide Your Love Away” skomponowali Paul McCartney i John Lennon. Była to pierwsza piosenka od 1962 roku, w której nagraniu wziął udział muzyk sesyjny - Johnnie Scott. W singlu słychać też muzyczny wpływ Boba Dylana, którego Lennon był olbrzymim fanem. 

"

Ta kompozycja to ja w okresie fascynacji Dylanem. Jestem jak kameleon, będący pod wpływem tego, co akurat się dzieje. Jeżeli Elvis może to robić, to ja też - stwierdził. "

Artysta mógł po raz kolejny odsłonić swoje emocje.

"

To jedna z tych piosenek, które śpiewa się smutno samemu sobie. Zacząłem myśleć o moich emocjach. Nie wiem, kiedy dokładnie to się zaczęło. Próbowałem wyrazić to, co czułem sam o sobie - wyznał. "

Mówi się, że piosenka odnosi się do jednego z romansów Lennona. Beatlesi zaczęli nagrywać „You've Got To Hide Your Love Away” popołudniu 18 lutego 1965 roku. Singiel ukazał się 6 sierpnia tego samego roku w Wielkiej Brytanii i tydzień później w Stanach Zjednoczonych. Posłuchajcie tego nagrania.

Tell Me What You See

Utwór „Tell Me What You See” również skomponowali McCartney i Lennon. Jednak to Paul napisał większą część piosenki. 

"

Wydaje mi się, że ta kompozycja jest moja. Powiedziałbym, że w stosunku 60:40, ale mogła być w całości moja. Nie jest niezapomniana. To nie jest najlepsza piosenka, ale wszyscy się napracowali. Takie rzeczy też są potrzebne - powiedział McCartney. "

Słowa utworu przypominają tekst „And I Love Her”. Bardzo możliwe, że Lennon i McCartney szukali inspiracji dla nowych piosenek w swojej twórczości z dawnych lat.

Zespół The Beatles nagrał ten utwór tego samego dnia, co „You've Got To Hide Your Love Away”. W singlu słychać wpływ muzyki folkowej. Grupa wykorzystała wiele niecodziennych instrumentów jak indiański güiro czy klawesy, na których zagrał Ringo Starr.

Która piosenka podoba Wam się bardziej?

Więcej: