1965: Podwójny singiel Beatlesów na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii

1965: Podwójny singiel Beatlesów na 1. miejscu w Wielkiej Brytanii ons.pl

16 grudnia 1965 roku podwójny singiel „We Can Work It Out/Day Tripper” zespołu The Beatles trafił na 1. miejsce brytyjskiej listy przebojów. Na szczycie zestawienia utrzymał się 5 tygodni. 

„We Can Work It Out/Day Tripper” ukazał się 3 grudnia 1965 roku - w dniu premiery płyty „Rubber Soul”. John Lennon chciał, żeby „Day Tripper” był kolejnym singlem, ale pozostali członkowie Beatlesów oraz George Martin i Brian Epstein się na to nie zgodzili. Grupa doszła w końcu do kompromisu i postanowiła wydać go wraz z „We Can Work It Out”. 

Kompozycja „We Can Work It Out” okazała się bardziej popularna. Nagrano ją w 2 dni w czasie sesji trwających ok. 11 godzin. 

"

Tekst może być osobisty. To zawsze dobry sposób, żeby coś komuś powiedzieć albo rozważyć jakieś kwestie. Dzięki temu nie musisz iść do psychiatry. Możesz sobie pozwolić wyznać coś, czego osobiście w życiu byś nie zrobił - powiedział McCartney.

"

To właśnie on napisał zwrotki i refren po kłótni z Jane Asher, a Lennon wymyślił pesymistyczny wers „Life is very short” („Życie jest bardzo krótkie”).

"

Paul stworzył pierwszą część, a ja środek. Ale on był bardzo optymistyczny. Pisał „We can work it out, we can work it out” („Rozwiążemy to, rozwiążemy to”), a niecierpliwy ja dodałem „Life is very short and there's no time for fussing and fighting, my friend” („Życie jest bardzo krótkie, więc nie ma czasu na kłótnie i walkę, mój przyjacielu”) - stwierdził Lennon.  "

Z kolei „Day Tripper” powstał, bo grupa uznała, że potrzebuje nowego singla na koniec roku. 

"

Pisałem ten utwór pod presją czasu. W dużej mierze oparłem go na folkowej pieśni, którą stworzyłem kilka miesięcy wcześniej. To było bardzo trudne, ale to nie była poważna piosenka - przyznał John. "

Po raz kolejny muzyk podczas tworzenia piosenki współpracował z Paulem McCartneyem.

"

To był wspólny wysiłek. Oboje wszystko wymyśliliśmy, ale autorstwo przypisałbym Lennonowi. Na pomysł prawdopodobnie wpadł właśnie on i to John zaśpiewał główny wokal. Oboje włożyliśmy w tę kompozycję wiele pracy. "

„We Can Work It Out/Day Tripper” to najszybciej sprzedający się singiel Beatlesów od czasu „Can't Buy Me Love”. Na listę przebojów wszedł 9 grudnia 1965 roku, a już 7 dni później trafił na 1. miejsce. Na szczycie spędził 5 tygodni. 

Który singiel wolicie?

Więcej: