1965: James Brown nagrał utwór „I Got You (I Feel Good)”

1965: James Brown nagrał utwór „I Got You (I Feel Good)” EUGENE HOSHIKO/ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK

6 maja 1965 roku muzyk zarejestrował przebój „I Got You (I Feel Good)”. Piosenka trafiła na płytę o tym samym tytule.

Zarówno muzykę, jak i słowa „I Got You (I Feel Good)” napisał James Brown. Singiel ukazał się w październiku 1965 roku. Utwór opiera się na kompozycji „I Found You”, którą artysta napisał dla piosenkarki Yvonne Fair w 1962 roku. Dwa lata później Brown nagrał pierwszą wersję singla pt. „I Got You”. Pojawiła się ona na albumie „Out of Sight” wydanym przez wytwórnię Smash Rerecording oraz w filmie „Ski Party”. Planowano, że zostanie też wydana jako singiel, ale nie zgodziła się na to wytwórnia King Records, która wniosła pozew do sądu. Wyrok był jednoznaczny: firma Smash Rerecording miała prawa jedynie do wersji instrumentalnych przebojów Browna, a King Records tych z wokalem.

W tej sytuacji muzyk miał zaprzestać promocji tego utworu, ale był on już na tyle popularny, że nie mógł tego zrobić. Śpiewał tę piosenkę na koncertach, a także wykonał ją w programach „The T.A.M.I. Show” i „Shindig”. 6 maja 1965 roku Brown postanowił nagrać nową wersję tej kompozycji w studiu Criteria Studios w Miami. Zatytułował ją „I Got You (I Feel Good)”. Utwór różni się pod względem muzycznym: słychać w nim gitarę, a także dużo więcej dźwięków saksofonu. Wokalista zaśpiewał go też bardziej ekspresyjnie. Posłuchajcie tej piosenki.

„I Got You (I Feel Good)” to najwyżej notowany na amerykańskiej liście przebojów singiel z repertuaru Jamesa Browna. Kompozycja dotarła do 3. miejsca tego zestawienia. W 2004 roku magazyn „Rolling Stone” umieścił tę piosenkę na 78. pozycji rankingu na „500 Największych Przebojów Wszech Czasów”

Utwór pojawił się w wielu filmach i serialach. Możemy go usłyszeć m.in. w produkcjach: „Kevin sam w domu 4”, „Good Morning, Vietnam”, „Dr Dolittle”, „Paddington” czy „Garfield”.

Lubicie tę piosenkę?

Więcej: