1965: „Help!” na 1. miejscu notowania singli w Wielkiej Brytanii

1965: „Help!” na 1. miejscu notowania singli w Wielkiej Brytanii

5 sierpnia 1965 roku ósmy z rzędu singiel The Beatles trafił na pierwsze miejsce brytyjskiego zestawienia UK Singles Chart. Był to krążek „Help!”, wydany 23 lipca 1965 roku.

Help!” był drugim singlem promującym piąty album The Beatles. Płyta ukazała się 6 sierpnia 1965 roku, natomiast tytułowy singiel wydano dwa tygodnie wcześniej - 23 lipca. Na krążku znalazł się „Help!” oraz utwór „I'm Down” na stronie B. Dzień przed premierą longplaya singiel „Help!” poszybował na pierwszą pozycję UK Singles Chart, powtarzając sukces pierwszego singla z tej płyty. Na szczycie znajdował się przez trzy tygodnie. Pomysłodawcą utworu i autorem większości kompozycji był John Lennon. Muzyk przyznał, że kiedy wydano „Help!”, rzeczywiście wołał o pomoc. Tamten czas w swoim życiu określił jako „okres grubego Elvisa”.

"

Możesz to zobaczyć w filmie, on - ja; jest bardzo gruby, bardzo niepewny, całkowicie zagubiony. Śpiewam o czasach, kiedy byłem młodszy - i o całej reszcie, patrząc wstecz, jakie wszystko było wtedy łatwe. "

W wywiadzie dla magazynu Rolling Stone w 1971 roku Lennon przyznał, że utwór „Help!” jest jednym z jego ulubionych utworów Beatlesów, bo jest po prostu prawdziwy.

"

Tekst utworu dziś jest tak dobry, jak był wtedy. Nie ma różnicy. To sprawia, że czuję się bezpieczny i wiem, że byłem wtedy bardzo świadomy, co się ze mną dzieje. To byłem po prostu ja wołający o pomoc. "

Kawałek „Help!”, podobnie jak cała płyta, z której on pochodzi, skomponowany został jako utwór do soundtracku filmu z udziałem Beatlesów - także o tytule „Help!”. Była to komedia przygodowa, opowiadająca o tym, jak grupa walczy ze złem. Za reżyserię obrazu odpowiadał Richard Lester, a scenariusz napisali Charles Wood i Marc Behm. Uroczysta premiera produkcji odbyła się 29 lipca 1965 roku.

„Help!” był już ósmym w kolejności singlem The Beatles, który podbił Wielką Brytanię i stał się tam numerem 1. Fantastyczna czwórka z Liverpoolu w latach 63-69 konsekwentnie zajmowała pierwszą pozycję na liście najlepszych singli. We wspomnianym okresie aż 17 utworów grupy zdobyło szczyt notowania. Wyjątkiem był tylko numer „Strawberry Fields Forever” z 17 lutego 1967 roku, który uplasował się oczko niżej.
W kolejnych latach Beatlesom nie udało się już zatryumfować, jednak aż 17 singli notowanych na pierwszej pozycji UK Singles Chart stawia grupę na drugim miejscu zestawienia artystów, którzy najczęściej osiągali numer 1. Lepszy jest tylko Elvis Presley z liczbą 21 singli na szczycie notowania. Trzecie miejsce - z 14. singlami - zajmuje Cliff Richards. Fantastycznej czwórki z pewnością jeszcze długo nikt nie pobije.

Więcej: