1965: „Get Off of My Cloud” podbija Stany Zjednoczone

1965: „Get Off of My Cloud” podbija Stany Zjednoczone ons.pl

6 listopada 1965 roku piosenka „Get Off of My Cloud” zespołu The Rolling Stones trafiła na 1. miejsce amerykańskiej listy przebojów. Co przesądziło o jej sukcesie?

Piosenkę „Get Off of My Cloud” skomponowali Mick Jagger i Keith Richards. Miała powtórzyć sukces przeboju „(I Can't Get No) Satisfaction”, który ukazał się kilka miesięcy wcześniej i podbił listę przebojów w Stanach Zjednoczonych. 

Singiel „Get Off of My Cloud” został nagrany we wrześniu 1965 roku. Muzycy przyznali, że tekst jest reakcją na oczekiwania fanów po sukcesie poprzedniego singla. Opowiada o ich niechęci do tego typu zachowań. 

"

Ta piosenka była w zasadzie odpowiedzią na dobijanie się ludzi do naszych drzwi i proszenie o następcę „Satisfaction”. Myśleliśmy: „W końcu możemy usiąść i zaplanować jakieś wydarzenia”. Nagle ktoś zapukał do drzwi i to, co powstało to „Get off of My Cloud” - wspomina Richards.

"

W 1971 roku skomentował:

"

Refren był niezłym pomysłem, ale pospieszyliśmy się z tym utworem. Byliśmy wtedy w Los Angeles i przyszedł czas na kolejny singiel. Ale jak zastąpić „Satisfaction”? Chciałem zrobić to powoli - przyznał gitarzysta. "

Z kolei Mick Jagger stwierdził, że:

"

To była melodia Keitha i moje słowa. We wczesnych latach 60. dorosły świat był bardzo uporządkowany, a ja wywodzę się z niego. Ameryka była jeszcze bardziej uporządkowana niż jakikolwiek inny kraj. Uważałem, że jest to bardzo restrykcyjne społeczeństwo pod względem myśli, zachowania czy ubioru. "

Tekst utworu wzbudził wiele kontrowersji. Część krytyków uważało, że opowiada on o narkotykach. Z tego powodu niektóre radiostacje przestały puszczać piosenkę na antenie. W utworze na fortepianie zagrał Ian Stewart.

"

To była jedna z tych rzeczy, którą mogłeś zrobić w tamtych czasach - połączyć gitarę z fortepianem. Dopóki nie stało się to oczywiste, dodawało to trochę świeżości do kompozycji - ocenił Richards.  "

Singiel na 1. miejscu amerykańskiej listy przebojów utrzymał się przez 2 tygodnie. W Wielkiej Brytanii na szczycie zestawienia był 3 tygodnie. Piosenka znalazła się na płycie „December's Children (And Everybody’s)” - 5. studyjnym albumie zespołu The Rolling Stones. 

Lubicie ten przebój?

Więcej: