1965: Bob Dylan wydał singiel „Like A Rolling Stone”

1965: Bob Dylan wydał singiel „Like A Rolling Stone” Mary Evans Picture Library/EAST NEWS

20 lipca 1965 roku ukazał się singiel „Like A Rolling Stone” Boba Dylana. Utwór trafił na płytę „Highway 61 Revisited”. 

Piosenkę „Like A Rolling Stone” skomponował Bob Dylan. Muzyk nagrywał ją 15 i 16 czerwca 1965 roku w studiu Columbia Studio A w Nowym Jorku. Wiosną 1965 roku artysta wrócił z trasy koncertowej i nie był zadowolony z tego, jakie oczekiwania mają wobec niego fani, a także tego, w jakim kierunku zmierza jego kariera. Przez jakiś czas rozważał nawet zakończenie swojej przygody z muzyką. 

"

Zeszłej wiosny miałem naprawdę ochotę zakończyć moją karierę. Czułem się zmęczony, wszystkie rzeczy się przeciągały. Ale utwór „Like A Rolling Stone” zmienił wszystko. To był dla mnie kopniak - przyznał rok później w rozmowie z magazynem „Playboy”. "

W 1996 roku Bob Dylan opowiedział dziennikarzowi Julesowi Siegelowi, jak powstała piosenka „Like A Rolling Stone”:

"

Ta kompozycja miała 10 stron. Nie nazwałem jej w żaden sposób. To był tylko rytm zapisany na papierze. Wszystko o mojej nienawiści skierowanej w pewien punkt. Na końcu to już nie była nienawiść. Chodziło o to, żeby powiedzieć komuś coś, czego wcześniej nie wiedział i że ma szczęście. Zemsta - to lepsze słowo. Nigdy nie myślałem o tym jak o piosence do czasu, kiedy pewnego dnia usiadłem przy fortepianie. Na papierze były słowa „How does it feel?” („Jakie to uczucie”). "

Z kolei w rozmowie z CBC Radio muzyk przyznał, że kompozycja ta była prawdziwym przełomem w jego karierze. 

"

Nigdy wcześniej nie napisałem czegoś takiego. Nagle dotarło do mnie, że powinienem robić właśnie coś takiego. Skoro uznałem, że nie interesuje mnie pisanie powieści lub sztuk teatralnych, powinienem pisać piosenki - stwierdził. "

W przeciwieństwie do utworów, które w tamtym czasie królowały na listach przebojów, „Like A Rolling Stone” nie odnosi się do miłości, ale raczej do żalu i rozgoryczenia. Według biografa Dylana - Roberta Sheltona:

"

Wydaje się, że piosenka krzyczy do wyrzutków, a tymczasem ona niepostrzeżenie zamienia się we współczucie dla tych, którzy zostali niezauważeni przez burżuazyjne otoczenie. „Rolling Stone” jest o utracie niewinności i surowości doświadczeń. Mity, filary i stare wierzenia upadają i ujawniają rzeczywistość. "

Posłuchajcie tego utworu.

Mimo że stacje radiowe nie chciały grać tak długiego utworu, „Like A Rolling Stone” dotarł do 2. miejsca listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. Piosenka stała się międzynarodowym hitem. Magazyn „Rolling Stone” sklasyfikował ten singiel na 1. miejscu listy „500 Największych Przebojów Wszech Czasów”. W 2014 roku ręcznie napisany przez Boba Dylana tekst tej kompozycji sprzedał się na aukcji za 2 miliony dolarów, co było prawdziwym rekordem.

Lubicie ten utwór?

Więcej: