1964: W USA ukazuje się singiel Beatlesów „Love Me Do”/„P.S. I Love You”

1964: W USA ukazuje się singiel Beatlesów „Love Me Do”/„P.S. I Love You” Album Online/Album EAST NEWS

27 kwietnia 1964 roku w Stanach Zjednoczonych zespół The Beatles wydał singiel „Love Me Do”/„P.S. I Love You”. W Wielkiej Brytanii ukazał się on dwa lata wcześniej.

„Love Me Do”/„P.S. I Love You” to pierwszy singiel Beatlesów. Piosenkę „Love Me Do” Paul McCartney napisał w latach 1958–1959, miał wtedy 16 lat i poszedł na wagary. Ostatecznie prawa autorskie przypisano również Johnowi Lennonowi, który skomponował fragment utworu. 

"

„Love Me Do” to dzieło Paula. Napisał je, kiedy był nastolatkiem. Niech pomyślę… Chyba pomogłem przy fragmencie, ale nie jestem pewien. Wiem, że kawałek był gotowy w Hamburgu, na długo zanim zostaliśmy kompozytorami - wspominał Lennon. "

Dużo lepiej sytuację pamiętał McCartney, który otwarcie przyznał, że John pomagał mu w czasie pisania.

"

„Love Me Do” to nasze wspólne dzieło. Może sam pomysł był mój, ale rozwinięcie stworzyliśmy po równo. Po prostu Lennon i McCartney siedzieli razem i napisali coś bez jakiejś konkretnej idei. "

Dla Ringo Starra był to najważniejszy przebój w karierze zespołu.

"

Dla mnie to było ważniejsze niż cokolwiek innego. Ten pierwszy kawałek plastiku. Nie uwierzycie, co to dla nas znaczyło. To było cudowne! Mieliśmy prawdziwe nagranie - powiedział. "

Co ciekawe, powstały trzy różne wersje „Love Me Do” - każda została nagrana z innym perkusistą: Andy’m White’em, Ringo Starrem i Pete’em Bestem. Utwór trafił na 1. miejsce listy przebojów w Stanach Zjednoczonych.

Na stronie B singla znalazł się utwór „P.S. I Love You”. W większości skomponował go Paul McCartney w czasie podróży zespołu do Hamburga. 

"

Pomysł był taki, żeby była to piosenka w formie listu. Właściwie ja na to wpadłem. Nie sądzę, żeby John zbytnio mi przy tym pomagał. Istnieją pewne tematy, na których łatwo można oprzeć piosenkę i list jest właśnie jednym z nich. Ten utwór nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Nie napisałem go też dla mojej dziewczyny, jak niektórzy myślą - powiedział McCartney. "

Tekst kompozycji bardzo podobał się młodym fankom grupy, dlatego Beatlesi musieli grać ten kawałek w czasie koncertów. Piosenka trafiła na 4. miejsce brytyjskiej listy przebojów. W utworze na perkusji nie zagrał Ringo Starr, zastąpił go Andy White. 

Debiutancki singiel Beatlesów „Love Me Do”/„P.S. I Love You” ukazał się 5 października 1962 roku w Wielkiej Brytanii i 27 kwietnia 1964 roku w Stanach Zjednoczonych.

Więcej: