1964: Ukazała się płyta „Beatles For Sale”

1964: Ukazała się płyta „Beatles For Sale” Wikimedia Commons/Scanpix

4 grudnia 1964 roku do sklepów trafił album „Beatles For Sale”. Jakie przeboje znalazły się na krążku?

„Beatles For Sale” to 4. studyjny album The Beatles. Producentem krążka był George Martin. Płyta ukazała się w momencie największej popularności grupy.

"

Sukces to wspaniała rzecz, ale jest on też bardzo, bardzo męczący. Oni byli ciągle w drodze. „Beatles For Sale” nie przemawia zbytnio do mnie teraz. To nie jest jedna z tych płyt, którą wszyscy pamiętają. Po tym krążku poderwali się ponownie - stwierdził Martin. "

Beatlesi rozpoczęli pracę nad płytą w sierpniu 1964 roku - zaledwie 2 miesiące po tym, jak ukazał się album „A Hard Day's Night”. Grupa nie miała zbyt wielu czasu na przygotowanie materiału, dlatego sięgnęła po swoje stare nagrania i wczesną twórczość Lennona i McCartneya.

"

Jesteśmy bardzo zadowoleni z nowych piosenek. Był taki kiepski okres, kiedy nie mieliśmy żadnego nowego materiału ani singla. Ale w końcu się udało i to była dla nas duża ulga - powiedział Lennon.  "

Ze względu na to, że zespół musiał pracować szybko, zdecydował się nagrać 3 covery: „Everybody's Trying To Be My Baby”, „Rock And Roll Music” i „Words Of Love”. 

"

Nagranie tego albumu nie trwało długo. To było jak występ z kilkoma nowymi piosenkami - uznał McCartney. "

Lennon próbował w swoich tekstach opowiedzieć jakieś konkretne historie. 

"

„I'm A Loser” powstał w czasie mojej fascynacji Dylanem. Znajduje się tam słowo „clown”. Nie lubiłem go, ale Bob często go używał, a poza tym pasowało mi do rymów - stwierdził. "

Album trafił na listę najpopularniejszych płyt w Wielkiej Brytanii w kilka dni po premierze. Na szczycie zestawienia spędził 7 tygodni. 

Zdjęcie, które znalazło się na okładce, wykonał Robert Freeman w Hyde Parku w Londynie.

"

Fotografia była całkiem miła. Zrobiliśmy kilkugodzinną sesję zdjęciową i kilka obrazów naprawdę było w porządku. Fotograf mógł zawsze poprosić, żebyśmy po prostu pozowali, bo najczęściej mieliśmy na sobie podobne ubrania: czarne płaszcze, białe koszule i czarne szaliki - powiedział McCartney. "

Lista utworów na płycie Beatles For Sale

Strona A

1. "No Reply"  

2. "I'm a Loser"

3. "Baby's in Black"  

4. "Rock and Roll Music"

5. "I'll Follow the Sun" 

6. "Mr. Moonlight"

7. "Kansas City/Hey, Hey, Hey, Hey"

Strona B

1. "Eight Days a Week" 

2. "Words of Love" 

3. "Honey Don't"

4. "Every Little Thing"  

5. "I Don't Want to Spoil the Party"  

6. "What You're Doing"  

7. "Everybody's Trying to Be My Baby”

Macie ten album w swojej kolekcji?

Więcej: