1964: „The House Of The Rising Sun” debiutuje na brytyjskiej liście przebojów

1964: „The House Of The Rising Sun” debiutuje na brytyjskiej liście przebojów Wikimedia Commons/Richard William Laws

25 lipca 1964 roku utwór „The House Of The Rising Sun” zespołu The Animals zadebiutował na liście przebojów w Wielkiej Brytanii. Piosenka pochodzi z płyty „The Animals”.

„The House of the Rising Sun” to tradycyjna folkowa kompozycja, często nazywana „Rising Sun Blues”. Jej autor nie jest znany. Muzykolodzy twierdzą, że melodia oparta jest na tradycyjnej balladzie, a pod względem tematycznym utwór odnosi się do XVI-wiecznej pieśni „The Unfortunate Rake”. 

Najstarsza wersja pochodzi z początku XX wieku. W 1933 roku zaśpiewali ją Clarence „Tom” Ashley i Gwen Foster. W kolejnych latach wielu artystów nagrywało „The House Of The Rising Sun”. Bob Dylan zamieścił ten utwór na swoim debiutanckim albumie, który ukazał się w marcu 1962 roku. 

W 1964 roku na wykonanie tej piosenki zdecydował się zespół The Animals. W jednym z wywiadów Eric Burdon wyjawił, że po raz pierwszy „The House Of The Rising Sun” usłyszał w klubie w Newcastle. Grupa była wtedy w trasie koncertowej z Chuckiem Berry’m i postanowiła, że chce zaśpiewać coś, co będzie się wyróżniać. Aranżacja kompozycji różniła się nieco od dotychczasowych i to właśnie w tej zmianie muzycy dopatrywali się sukcesu. Bob Dylan przestał wykonywać ten utwór w czasie swoich koncertów, ponieważ fani oskarżali go o plagiat. Artysta twierdził, że po raz pierwszy usłyszał kawałek śpiewany przez The Animals, kiedy jechał samochodem i tak mu się spodobał, że aż wyskoczył z auta. 

Tekst piosenki napisany jest z punktu widzenia kobiety. Opowiada o trudnym życiu z hazardzistą i alkoholikiem, a nie tak jak to było w poprzednich wersjach - o miłości. Utwór został nagrany 18 maja 1964 roku i znalazł się na płycie „The Animals”. Bardzo szybko stał się międzynarodowym hitem. Trafił na 1. miejsce list przebojów w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii i Kanadzie. Magazyn „Rolling Stone” sklasyfikował „The House of the Rising Sun” na 122. pozycji rankingu na „500 Największych Przebojów Wszech Czasów”. W 1999 roku singiel otrzymał nagrodę Grammy Hall of Fame Award.

Lubicie tę piosenkę?

Więcej: