1964: „She Loves You” na 1. miejscu w Stanach Zjednoczonych

1964: „She Loves You” na 1. miejscu w Stanach Zjednoczonych ons.pl

21 marca 1964 roku na szczyt amerykańskiej listy przebojów trafiła piosenka „She Loves You” zespołu The Beatles. Na 1. miejscu spędziła dwa tygodnie.

Utwór „She Loves You” napisali John Lennon i Paul McCartney, a jego produkcją zajął się George Martin. Singiel ukazał się 23 sierpnia 1963 roku w Wielkiej Brytanii i 16 września tego samego roku w Stanach Zjednoczonych. Było to najlepiej sprzedające się nagranie Beatlesów na Wyspach w latach 60.

"

Myślę, że najciekawsze było to, że ta piosenka niosła ze sobą wiadomość. Nie byliśmy to już „my”, ale ktoś inny. Nie tak jak w przypadku „I love you, girl” (kocham cię, dziewczyno), ale tutaj wypowiadała się osoba trzecia. Dzięki temu wprowadziliśmy pewien dystans, co było interesujące - ocenił McCartney. "

Kompozycja w większości została napisana 26 czerwca 1963 roku w hotelu w Newcastle - tuż przed drugim występem grupy w tym właśnie mieście. 

"

Pamiętam, że to był pomysł Paula, żeby zamiast znowu śpiewać „kocham cię” w pierwszej osobie, zrobić to w trzeciej. To jest mały szczegół, który jednak widać w jego twórczości. On pisze historię o kimś, a ja wolałbym o sobie - przyznał Lennon. "

Zespół dokończył pisać piosenkę następnego dnia w domu rodzinnym McCartneya w Liverpoolu.

"

Usiedliśmy wieczorem, a mój tata oglądał wtedy telewizję i palił swoje ulubione papierosy. Weszliśmy do salonu i powiedziałem: „Tato, posłuchaj tego. Co myślisz?”. Zagraliśmy mu utwór, a on stwierdził: „To bardzo ładne, synu, ale mam dość amerykanizmów. Czy nie moglibyście śpiewać yes, yes, yes?”. Odpowiedzieliśmy, że nie. To było typowe dla mojego ojca - stwierdził. "

Piosenka została nagrana 1 lipca 1963 roku w studiu Abbey Road. Tego samego dnia Beatlesi zarejestrowali utwór „I'll Get You”. Singiel przyczynił się do wzrostu beatlemanii i przyniósł grupie międzynarodowy sukces.

„She Loves You” stał się wielkim hitem zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Wielkiej Brytanii. W 2004 roku magazyn „Rolling Stone” umieścił tę kompozycję na 64. miejscu rankingu „500 Największych Przebojów Wszech Czasów”. 

Lubicie ten utwór?

Więcej: