1964: „I Get Around” debiutuje na amerykańskiej liście przebojów

1964: „I Get Around” debiutuje na amerykańskiej liście przebojów Wikimedia Commons/Capitol Records

23 maja 1964 roku na listę przebojów w Stanach Zjednoczonych trafił utwór „I Get Around” zespołu Beach Boys. Piosenka pochodzi z płyty „All Summer Long”.

Utwór „I Get Around” skomponowali Brian Wilson i Mike Love. Ukazał się on jako singiel w maju 1964 roku. Na stronie B znalazła się piosenka „Don’t Worry Baby”. Wersja instrumentalna powstała na początku kwietnia w United Western Recorders w Hollywood. Według biografa zespołu Beach Boys - Stevena Gainesa - menedżer Murry Wilson przez cały czas przebywał w studiu nagraniowym i komentował poczynania grupy. Podobno nieustannie krytykował Briana i mówił, że nie ma talentu. Sprzeczka skończyła się zwolnieniem menedżera. Wokale zostały zarejestrowane osiem dni później. 

Kanadyjski wokalista Randy Bachman rozmawiał kiedyś z Brianem Wilsonem o tym singlu. Muzyk przyznał, że nawiązuje on do broadwayowskiego numeru „Five Foot Two, Eyes of Blue”.

"

Zapytałem go, jak na to wpadł, a on stwierdził, że robi na przekór. Jeżeli ktoś każe mu dwukrotnie zagrać dźwięk na akordzie C, on robi to czterokrotnie i na odwrót. W ten właśnie sposób przerobił piosenkę „Five Foot Two, Eyes of Blue”, stworzył własną kompozycję i dopisał słowa.

"

Jak w przypadku większości piosenek, które powstały na początku działalności Beach Boys, utwór nie ma głębszego przesłania. Opowiada o życiu nastolatków: spotkaniach z przyjaciółmi, dziewczynach czy samochodach. Posłuchajcie tej kompozycji.

Utwór „I Get Around” zadebiutował na liście przebojów w Stanach Zjednoczonych 23 maja 1964 roku na 76. pozycji. 4 czerwca piosenka znalazła się na szczycie zestawienia i została pierwszym hitem numer 1 w dorobku Beach Boys. Według magazynu „Billboard” był to 5. przebój roku 1964 w USA. 

W Wielkiej Brytanii singiel ukazał się w czerwcu 1964 roku. Trafił na 7. miejsce tamtejszej listy przebojów. Podobno piosenka bardzo spodobała się Mickowi Jaggerowi z The Rolling Stones. Z kolei Alice Cooper wyznał, że jest to jeden z jego ulubionych utworów.

Piosenkę „I Get Around” można usłyszeć w wielu popularnych filmach: „Good Morning, Vietnam”, „Toothless”, „Jaś Fasola: Nadciąga totalny kataklizm”, „Just Dance” czy „Fantastyczny pan Lis”.

Lubicie ten utwór?

Więcej: