1964: Beatlesi podbijają amerykańską listę przebojów

1964: Beatlesi podbijają amerykańską listę przebojów ons.pl

4 kwietnia 1964 roku na pięciu pierwszych miejscach listy przebojów w Stanach Zjednoczonych znalazły się utwory zespołu The Beatles. Które piosenki tej grupy fani polubili wtedy najbardziej?

Wielu artystów marzy o takiej sytuacji latami, ale tylko niektórym udała się podobna sztuka. Beatlesi to jedni z nielicznych, którzy wprowadzili na pierwsze pięć miejsc listy przebojów swoje kompozycje. Jak ułożyło się zestawienie?

5. Please Please Me

Piosenkę napisali John Lennon i Paul McCartney. Grupa nagrała ją w listopadzie 1962 roku. Początkowo miała to być spokojna bluesowa kompozycja w stylu Roya Orbisona. Producent George Martin przekonał jednak Beatlesów, żeby stworzyli nową aranżację. Był to pierwszy utwór grupy, który dotarł do 1. miejsca brytyjskiej listy przebojów.  Co ciekawe, jest to ulubiona kompozycja Keitha Richardsa z The Rolling Stones.

4. I Want To Hold Your Hand

Utwór skomponowali John Lennon i Paul McCartney. Trafił on na płytę „Meet the Beatles!”. Była to pierwsza piosenka w dorobku grupy, która znalazła się na 1. miejscu listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. Stało się to 13 stycznia 1964 roku. To jeden z najlepiej sprzedających się singli Beatlesów. 

3. She Loves You

Ten utwór również napisali John Lennon i Paul McCartney. Singiel ukazał się 23 sierpnia 1963 roku w Wielkiej Brytanii i 16 września tego samego roku w Stanach Zjednoczonych. Piosenka została nagrana 1 lipca 1963 roku w studiu Abbey Road. Tego samego dnia Beatlesi zarejestrowali utwór „I'll Get You”. Singiel przyczynił się do wzrostu beatlemanii i przyniósł grupie międzynarodowy sukces.

2. Twist And Shout 

Piosenkę w 1961 roku skomponowali Phil Medley i Bert Berns. W oryginale wykonał ją zespół Top Notes. Dwa lata później swoją wersję nagrali Beatlesi. Utwór trafił na ich pierwszą płytę wydaną w Wielkiej Brytanii pt. „Please Please Me”. Na Wyspach znalazł się na szczycie listy przebojów, w Stanach Zjednoczonych był drugi.

1. Can't Buy Me Love

Utwór napisał Paul McCartney, ale prawa autorskie przypisano duetowi Lennon-McCartney. Piosenka została nagrana w styczniu 1964 roku i bardzo szybko stała się hitem. Nie tylko podbiła amerykańską listę przebojów, ale także zdobyła popularność w Wielkiej Brytanii. Był to trzeci singiel Beatlesów z rzędu, który znalazł się na szczycie notowania w USA.

Którą z tych piosenek lubicie najbardziej?

Więcej: