1964: Album „Meet The Beatles” na 1. miejscu w USA

1964: Album „Meet The Beatles” na 1. miejscu w USA ons.pl

15 lutego 1964 roku na 1. miejsce listy najpopularniejszych albumów w Stanach Zjednoczonych trafiła płyta „Meet The Beatles!”. Na szczycie zestawienia utrzymała się 11 tygodni.

„Meet the Beatles!” to drugi studyjny album słynnej czwórki z Liverpoolu, który ukazał się w Stanach Zjednoczonych. Mimo to na okładce widnieje napis „The First Album by England’s Phenomenal Pop Combo” („Pierwszy album angielskiego popowego fenomenu”). Krążek został wydany przez wytwórnię Capitol Records 20 stycznia 1964 roku. 

Na płytę trafiło 12 piosenek. Były to m.in. single wydane w grudniu 1963 roku: „I Want to Hold Your Hand” i „I Saw Her Standing There”, a także „This Boy”. Większość utworów pochodzi z płyty „With the Beatles”, która ukazała się w Wielkiej Brytanii. Były to wszystkie nagrania skomponowane wyłącznie przez Beatlesów. Wymagała tego od nich amerykańska wytwórnia, która nie chciała zamieszczać na albumie żadnych coverów. Na krążku usłyszymy również takie przeboje jak: „All My Loving”, „I Wanna Be Your Man” czy „Hold Me Tight”.

Na okładce płyty znalazło się zdjęcie Beatlesów autorstwa Roberta Freemana - dokładnie takie samo, jakie na albumie „With the Beatles”. Zmieniono jedynie jego odcień na nieco niebieskawy. 

(fot. materiały promocyjne)

Krążek odniósł ogromny sukces. Przez 11 tygodni był najpopularniejszą płytą w Stanach Zjednoczonych. W 2003 roku magazyn „Rolling Stone” sklasyfikował go na 59. miejscu rankingu na „500 Najlepszych Albumów Wszech Czasów”, w 2012 roku wydawnictwo awansowało na 53. pozycję.

"

John Lennon i Paul McCartney byli na fali pisania przebojów. Podobnego zjawiska nie sposób odnaleźć w historii rocka. Na tym etapie wciąż byli prawdziwym zespołem. Napisali razem „I Want to Hold Your Hand” na pianinie w piwnicy Jane Asher - dziewczyny McCartneya - czytamy w magazynie. "

Z kolei Stephen Thomas Erlewine z portalu AllMusic stwierdził, że:

"

„Meet the Beatles!” to nieco bardziej szalony album niż jego brytyjski pierwowzór. Nie ma zbyt wielu nagrań w stylu R&B ani ballad, co w tamtych czasach napędziło beatlemanię. Ale wszystko to sprawia, że mimo upływu lat, „Meet the Beatles!” wciąż brzmi świeżo i ekscytująco - na swoich własnych warunkach. "

Lista utworów na płycie Meet the Beatles!

1. „I Want to Hold Your Hand”

2. „I Saw Her Standing There”

3. „This Boy”

4. „It Won't Be Long”

5. „All I've Got to Do”

6. „All My Loving”

7. „Don't Bother Me” 

8. „Little Child”

9. „Till There Was You”

10. „Hold Me Tight”

11. „I Wanna Be Your Man”

12. „Not a Second Time”

Macie ten album w swojej kolekcji?

Więcej: