1963: The Beatles wydał singiel „From Me to You”

1963: The Beatles wydał singiel „From Me to You” ons.pl

27 maja 1963 roku w Stanach Zjednoczonych ukazał się singiel „From Me to You”. W Wielkiej Brytanii Beatlesi wydali go na początku kwietnia tego samego roku.

Piosenka „From Me to You” to trzeci singiel w karierze zespołu The Beatles i jednocześnie pierwszy, który trafił na szczyt wszystkich list przebojów w Wielkiej Brytanii. Utwór napisali John Lennon i Paul McCartney 28 lutego 1963 roku w czasie jazdy autobusem. Tytuł nawiązuje do sekcji „From You To Us” w magazynie „New Musical Express”, w której zamieszczane były listy czytelników do redakcji.

"

Tej nocy, kiedy napisaliśmy „From Me to You”, jechaliśmy z Paulem autobusem. Byliśmy wtedy w trasie koncertowej z Helen Shapiro. Nie braliśmy tego na poważnie, po prostu się wygłupialiśmy. Ale kiedy melodia nam się spodobała, zabraliśmy się do pracy. Zanim podróż się skończyła, mieliśmy już gotowy tekst i wszystko inne. Pierwszy wers wymyśliłem chyba ja - powiedział Lennon. "

Początkowo grupa The Beatles planowała, że jako singiel wyda piosenkę „Thank You Girl”, jednak po ukończeniu „From Me to You” muzycy zmienili zdanie.

"

W tamtym czasie mieliśmy już napisany utwór „Thank You Girl”, a nowa kompozycja miała być na stronie B singla. Ale ta piosenka tak nam się spodobała, że uznaliśmy, że trafi na stronę A, a „Thank You Girl” na B - wyznał Lennon. "

Beatlesi rozpoczęli nagrywanie tego utworu 5 marca 1963 roku, czyli zaledwie 5 dni po napisaniu piosenki. Tego samego dnia zarejestrowali też „Thank You Girl” i nową wersję „One After 909”. Zespół planował, że „From Me to You” rozpocznie się od gitarowej solówki, ale George Martin zasugerował, że harmonijka i wokale będą dużo lepsze.

"

Mało brakowało, a w ogóle byśmy nie nagrali tej piosenki. Wydawała nam się zbyt bluesowa. Ale kiedy skończyliśmy, Martin zmiksował utwór i brzmiał on doskonale - dodał John. "

Singiel podbił brytyjskie listy przebojów. Na 1. miejscu zestawienia spędził siedem tygodni. Posłuchajcie tego nagrania.

Podobnego sukcesu nie odniósł w Stanach Zjednoczonych. Dopiero kiedy nową wersję nagrał Del Shannon, piosenka znalazła się na tamtejszej liście przebojów, ale nie stała się hitem. Porównajcie obie kompozycje.

Która wersja „From Me to You” podoba Wam się bardziej?

Więcej: