1963: „Summer Holiday” przebojem w Wielkiej Brytanii

1963: „Summer Holiday” przebojem w Wielkiej Brytanii ons.pl

14 marca 1963 roku na 1. miejsce brytyjskiej listy przebojów trafił utwór „Summer Holiday” w wykonaniu Cliffa Richarda i zespołu The Shadows. Na szczycie zestawienia kompozycja utrzymała się przez trzy tygodnie.

Piosenkę „Summer Holiday” skomponowali gitarzysta Bruce Welch i perkusista Brian Bennett. Ukazała się w czerwcu 1962 roku. Pochodzi ona z płyty ze ścieżką dźwiękową do filmu o tym samym tytule. Był to musical wyreżyserowany przez Petera Yatesa i wyprodukowany przez Kennetha Harpera. 

Główną rolę zagrał w nim Cliff Richard, który wcielił się w rolę Dona. Mężczyzna wraz z przyjaciółmi Cyrilem, Steve’em i Edwinem pracuje jako mechanik. Naprawia autobusy w Aldenham. W czasie deszczowych wakacji Don informuje przyjaciół, że firma wypożyczyła mu jeden z pojazdów. Koledzy szybko przekształcają go w przyczepę kempingową i decydują się na podróż życia. Jadą przez całą Europę i chcą dostać się na południe Francji. Ostatecznie jednak docierają do stolicy Grecji - Aten. Po drodze dołączają do nich trzy kobiety: Sandy, Angie i  Mimsie, a także uciekająca piosenkarka Barbara, która początkowo udaje mężczyznę. Film był prawdziwym kinowym hitem i powtórzył sukces poprzedniej produkcji z udziałem Richarda pt. „The Young Ones”. 

(fot. materiały promocyjne)

Piosenka „Summer Holiday” podbiła brytyjską listę przebojów w marcu 1963 roku. Podobny sukces odniósł inny singiel z tego filmu - „The Next Time”. Jest to jedna z najpopularniejszych kompozycji w dorobku Richarda. Posłuchajcie tego utworu.

Cover „Summer Holiday” w wykonaniu Kevina the Gerbila pojawił się w programie telewizyjnym „Rat on the Road II”. W 1986 roku melodię tej piosenki wykorzystano w refrenie hip hopowego utworu „Holiday Rap” holenderskiego duetu MC Miker G & DJ Sven.

„Summer Holiday” to nie jedyny przebój Cliffa Richarda, który trafił na szczyt brytyjskiej listy przebojów. Podobny sukces odniosły m.in. jego dwa świąteczne utwory: „Saviour's Day” i „Mistletoe And Wine”.

Lubicie ten utwór?

Więcej: