1962: Chubby Checker z piosenką „The Twist” na 1. miejscu w USA

1962: Chubby Checker z piosenką „The Twist” na 1. miejscu w USA Wikimedia Commons/Jack T. Franklin

13 stycznia 1962 roku utwór „The Twist” znalazł się na szczycie amerykańskiej listy przebojów. Na 1. miejscu piosenka utrzymała się 2 tygodnie.

Piosenkę „The Twist” napisał i w oryginale wykonał Hank Ballard ze swoim zespołem The Midnighters. Było to w 1959 roku. Artysta przyznał, że wpadł na pomysł nagrania tego typu kompozycji właśnie dzięki swojej grupie. W czasie występów artyści bardzo często poruszali się w rytm muzyki, co przypominało twista.

Na drugiej stronie singla znalazła się piosenka „Teardrops On Your Letter”. Wytwórnia Ballarda uważała, że jest to dużo lepszy utwór. Artysta twierdził jednak, że hitem będzie druga kompozycja.

W tamtym czasie w Baltimore DJ Buddy Deane prowadził program taneczny „The Buddy Deane Show” i zaprezentował w nim „The Twist”. Reakcja publiczności była znakomita, dlatego muzyk polecił ten singiel Dickowi Clarkowi, który z kolei był gospodarzem programu „American Bandstand”, a jednocześnie miał duże znajomości na rynku mediów. Mężczyzna obawiał się, że Ballard ma złą reputację ze względu na dość kontrowersyjne piosenki, jak np. „Sexy Way”. Postanowił więc znaleźć kogoś, kto nagra nową wersję „The Twist”. Tak trafił na Earnesta Evansa, który znany był z tego, że naśladował różnych artystów, jak np. Elvisa Presleya.

Evans zaśpiewał „The Twist” w niemal identyczny sposób, jak Hank Ballard. Zdecydowano też, że ani tempo, ani rytm piosenki nie zostaną zmienione. Clark postanowił jednak, że artysta powinien wymyślić sobie jakiś pseudonim sceniczny. Uznano, że będzie to Chubby Checker. Wokalista zaśpiewał tę piosenkę w programie „American Bandstand” i od tej pory popularność utworu ciągle rosła. Szybko trafił on na szczyt amerykańskiej listy przebojów, a żadne przyjęcie nie mogło obyć się bez tańczenia twista.

Chubby Checker kilkukrotnie nagrywał nowe wersje „The Twist”. Na fali popularności twista zaśpiewał też piosenkę „Let's Twist Again”, za którą w 1962 roku otrzymał nagrodę Grammy. 

Lubicie tańczyć twista?

Więcej: