1962: Beatlesi nagrali piosenkę Please Please Me

1962: Beatlesi nagrali piosenkę Please Please Me ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/EAST NEWS

26 listopada 1962 roku zespół The Beatles nagrał utwór „Please Please Me”. Znalazł się on na albumie o tym samym tytule. Jak powstało to nagranie?

Piosenkę „Please Please Me” napisali John Lennon i Paul McCartney. Początkowo miała to być spokojna bluesowa kompozycja w stylu Roya Orbisona. Producent George Martin przekonał jednak Beatlesów, żeby stworzyli nową aranżację. Był to pierwszy utwór grupy, który dotarł do 1. miejsca list przebojów.  

"

Poprzedni singiel „Love Me Do” osiągnął dużą popularność i myśleliśmy, że to już jest szczyt, ale wtedy nagraliśmy „Please Please Me” i  to było wielkie wow! Chcieliśmy, żeby to była najprostsza kompozycja, jak to tylko możliwe - powiedział Lennon. "

John napisał tę piosenkę w domu swojej ciotki Mimi w Liverpoolu.

"

Pamiętam, że byłem wtedy w sypialni. Na łóżku leżała różowa kołdra. Słuchałem wtedy piosenki Roya Orbisona, chyba „Only The Lonely”. Tak powstał pomysł na tę kompozycję - stwierdził. "

Po raz pierwszy grupa próbowała zarejestrować ten utwór 11 września 1962 roku. Na perkusji grał wtedy Andy White. George Martin uznał jednak, że nie jest to najlepsza wersja i zdecydował, że zespół powinien jeszcze nad nią popracować. 26 listopada Beatlesi ponownie spróbowali wykonać „Please Please Me”, a John Lennon zagrał na harmonijce. 

"

Zaśpiewaliśmy tę piosenkę, a George Martin zapytał: „Czy możemy zmienić tempo? Zagrać to trochę szybciej?” i pokazał nam, jak to powinno brzmieć. Było nam trochę wstyd, że zrobił to lepiej od nas - wspominał McCartney. "

Po skończonej pracy Martin powiedział:

"

Gratulację, panowie! Właśnie nagraliście swój pierwszy przebój! "

Tak też się stało. Wprawdzie w tamtym czasie nie było regularnej brytyjskiej listy przebojów, ale wiele czasopism publikowało własne notowania. W kilku z nich „Please Please Me” znalazł się na 1. miejscu. Był to też pierwszy singiel Beatlesów w Stanach Zjednoczonych. Ukazał się tam 25 lutego 1963 roku z błędną nazwą zespołu „The Beattles”. Piosenka nie odniosła większego sukcesu. Sprzedała się jedynie w ok. 7 tysiącach egzemplarzy. 

Co ciekawe, jest to ulubiona kompozycja Keitha Richardsa z The Rolling Stones.

"

Zawsze mówiłem McCartneyowi, że uwielbiam rytm „Please Please Me”. To piękny utwór. Mają mnóstwo innych hitów, ale jeśli miałbym wybrać jeden, to właśnie ta kompozycja. "

Podzielacie jego zdanie?

Więcej: