1961: Ray Charles wydał singiel „Hit The Road Jack”

1961: Ray Charles wydał singiel „Hit The Road Jack” Wikimedia Commons/Victor Diaz Lamich

5 lipca 1961 roku ukazał się utwór „Hit The Road Jack” Raya Charlesa. Piosenka trafiła na szczyt amerykańskiej listy przebojów.

Singiel „Hit The Road Jack” napisał dobry przyjaciel Raya Charlesa - Percy Mayfield. Był on muzykiem R&B, jednak w wypadku doznał ciężkiego urazu i musiał zrezygnować z koncertowania. W tej sytuacji postanowił zająć się komponowaniem, a wiele jego utworów śpiewał właśnie Charles. Piosenkę „Hit The Road Jack” jako pierwszy a cappella nagrał Art Rupe w 1960 roku. Jednak dopiero wersja Charlesa zyskała popularność. Zaśpiewała z nim Margie Hendricks z zespołu The Raelettes. 

9 października 1961 roku piosenka znalazła się na 1. miejscu listy przebojów w Stanach Zjednoczonych. Ray Charles otrzymał za nią nagrodę Grammy w kategorii „Najlepsze nagranie Rhythm and Bluesowe”. W rankingu magazynu „Rolling Stone” na „500 Największych Przebojów Wszech Czasów” utwór został sklasyfikowany na 387. pozycji. Posłuchajcie tej kompozycji.

Piosenkę można usłyszeć w wielu filmach i serialach. Pojawiła się m.in. w produkcjach: „Dwóch i pół”, „Scorpio Rising”, „Unhappily Ever After”, „The Fisher King”, „The Dream Team” czy reklamie KFC.

Ray Charles był wokalistą, muzykiem i kompozytorem. Często nazywano go „geniuszem” i „najwyższym kapłanem soulu”. To właśnie on jako pierwszy zainteresował się soulem. W swojej twórczości łączył rhythm and blues, gospel i blues. Został wprowadzony do Rock & Roll Hall of Fame w 1986 roku. Rok później otrzymał nagrodę Grammy za całokształt twórczości. Na liście „100 Najlepszych Artystów Wszech Czasów” magazynu „Rolling Stone” zajął 10. miejsce, a w 2008 roku 2. pozycję w rankingu na „100 Najlepszych Wokalistów Wszech Czasów”.

Lubicie tę piosenkę?

Więcej: