1961: Brian Epstein poznaje Beatlesów

1961: Brian Epstein poznaje Beatlesów ons.pl

9 listopada 1961 roku Brian Epstein po raz pierwszy zobaczył występ zespołu The Beatles na żywo. Muzycy koncertowali w Cavern Club w Liverpoolu. 

Brian Epstein zdał sobie sprawę, że wokół młodego zespołu z Liverpoolu robi się coraz głośniej. Postanowił więc na własne oczy sprawdzić, o co chodzi. 

"

Brian Epstein dowiedział się, że Beatlesi grają niedaleko jego sklepu. Był zaintrygowany tym, jacy oni są, dlatego zadzwonił do Billa Harry’ego i poprosił, żeby załatwił mu wejście do klubu - wspomina Bob Wooler, DJ w Cavern Club. "

9 listopada 1961 roku grupa występowała w klubie w porze obiadowej. Epstein przyszedł zobaczyć właśnie ten koncert.

"

Brian zabrał swojego asystenta i stanęli na końcu sali. Z zainteresowaniem słuchali Paula, Johna, George’a i Pete’a, chociaż niewiele widzieli. Grupa oczarowała Epsteina. Na szczęście Brian trafił na bardzo dobry występ, kiedy przyszedł do Cavern w czasie lunchu. Podobało mu się, jak muzycy się zachowywali. Uważał, że ich ruchy są wręcz zwierzęce. Byli trochę niechlujni, mieli nieuczesane włosy, a co najważniejsze, byli atrakcyjni fizycznie - mówi Wooler. "

W autobiografii Epstein podzielił się swoimi pierwszymi wrażeniami z koncertu Beatlesów.

"

Zostałem uderzony przez ich muzykę, rytm, poczucie humoru. A potem, kiedy ich poznałem, byłem pod wrażeniem ich osobowości i uroku osobistego. I tam właśnie, tak naprawdę, to wszystko się zaczęło. "

Po występnie Epstein postanowił odwiedzić Beatlesów w garderobie i zapoznać się z członkami grupy. 

"

Spotkałam go po występie i zapytałam, co tutaj robi. Powiedział, że przyszedł zobaczyć Beatlesów, bo słyszał, że są bardzo dobrzy. Nie wspominał wtedy nic o zostaniu ich współpracownikiem - powiedziała jedna z wokalistek występujących w klubie.  "

Przez następne tygodnie mężczyzna przychodził na kolejne koncerty The Beatles w Cavern Club i dopiero 10 grudnia 1961 roku zaproponował, że zostanie menadżerem zespołu. Pierwszy 5-letni kontrakt Epstein i Beatlesi podpisali 24 stycznia 1962 roku. Niedawno dokument został sprzedany na aukcji za 365 tys. funtów, czyli ponad 2 miliony złotych.

Umowę podpisali wszyscy czterej członkowie The Beatles: John Winston Lennon, George Harrison, James Paul McCartney, i Richard Starkey (Ringo Starr), a ponieważ Paul i George mieli mniej niż 21 lat, podpisy złożyli też ich ojcowie Harold Hargreaves Harrison i James McCartney.

Więcej: